Vatikán spustil kampaň #IamChurch

Datum publikace30. 11. 2021, 14.30

Úřad pro laiky, rodinu a život zahájil kampaň k příštímu Mezinárodnímu dni osob se zdravotním postižením, který připadá na 3. prosince. Od 6. prosince budou po dobu pěti týdnů zveřejňována svědectví z různých částí světa, která přiblíží příběhy zdravotně postižených lidí, kteří žijí a působí v církvi.

Křest nás činí „plnohodnotnými členy církevního společenství a dává každému bez vyloučení či diskriminace možnost zvolat: Já jsem církev!”, píše papež František v letošním poselství k Mezinárodnímu dni osob se zdravotním postižením. Právě toto zvolání: Jsem církev, se stalo heslem kampaně, která jednou týdně nabídne celkově pět videozáznamů z celého světa. Jejich záměrem je ukázat, co znamená být postižený a sloužit evangeliu v dnešní církvi.

„Cílem každého videa je poukázat na přínos, který lidé s postižením denně nabízejí církevnímu společenství. Evangelizační práce, kterou vykonávají někteří neslyšící mladí lidé v Mexiku; francouzský klášter, ve kterém své řeholní povolání prožívá několik řeholnic s Downovým syndromem; skupina italských mladých lidí s mentálním postižením, kteří se účastní Světových dnů mládeže – to jen pouze pár příkladů z mnohem širší reality, kterou chce naše kampaň přiblížit“, vysvětlila Gabriella Gambino, podsekretářka vatikánského Úřadu pro laiky rodinu a život. „Jsme přesvědčeni“, dodala, „že pokud budeme pozorně naslouchat hlasům našich postižených sester a bratrů, církevní společenství to skutečně obohatí.' Videosvědectví natočila společnost „Poti Pictures“, první sociální filmová produkční společnost na světě, která natáčí reklamy, krátké a celovečerní filmy, v nichž vystupují herci s mentálním postižením.

Zdroj: Vatican Media, česká sekce

Autor článku: Monika Klimentová