Proces blahořečení P. Adolfa Kajpra pokročil do další fáze

Ve středu 10. listopadu vydala Kongregace pro svatořečení dekret, jímž stvrdila procesní platnost diecézního šetření života a mučednické pověsti jezuitského duchovního P. Adolfa Kajpra. Proces jeho blahořečení tak postupuje do druhé, římské fáze.
Publikováno: 1. 12. 2021 10:00

„Kauza nyní postupuje do druhé, římské fáze, v níž začne být zkoumána věcně – v perspektivě otázky, zda byl Adolf Kajpr skutečně mučedníkem. Procesní akta budou redukována do úředního spisu (tzv. positio), s nímž pak budou pracovat odborníci Kongregace a následně i kardinálové, kteří ji tvoří. Ti formulují pro Svatého otce své stanovisko. Bude-li kladné, bude mu beatifikační kauza předložena k rozhodnutí,“ vysvětluje postulátor Kajprovy kauzy Vojtěch Novotný, děkan Katolické teologické fakulty UK. A dodává: „Jsem šťastný, že k posunu v procesu došlo. Lhůty mi přišly dlouhé, ale na římské poměry tomu tak vlastně nebylo. Nyní s napětím čekám, jak bude kauza dále vedena kupředu. S ještě větším napětím pak pozoruji proměny úcty k otci Adolfovi. Podle Vojtěcha Novotného blahořečení není jen „soudní“ proces o tom, zda Boží služebník činí zadost pověsti mučednictví, jež ho provází. „Je to především snaha představit ho věřícím jako inspirativní příklad důsledného následování Ježíše Krista. Kéž by se zdařilo především toto! Každý mučedník je jakési Boží slovo, jež nás burcuje z vlažnosti a snaží se v nás rozžíhat lumen Christi, světlo Kristovo,“ uzavírá děkan KTF.

P. Adolf Kajpr (1902–1959) byl jezuitský kněz, který byl redaktorem několika řádových časopisů. Právě jeho publicistická činnost ležela v žaludku oběma totalitním režimům 20. století – nacistickému i komunistickému. V jejich lágrech strávil P. Adolf Kajpr celkem 13 a půl roku (v letech 1941–45 a 1950–59). Ve věku 57 let zemřel s podlomeným zdravím v leopoldovské vězeňské nemocnici po dvojím infarktu „v pověsti svatosti“.

Zdroj: apha
 

Soubory ke stažení

velikost 100 KB
Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 3. a 4. den

Prohlédněte si fotografie z Celostátního setkání mládeže v v Hradci Králové ve dnech 11. - 12. srpna objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.
13.08.2022

V Hradci Králové mladí katolíci zažívají koncerty, ale i přednášky a společné mše

Mladí křesťané od 14 do 26 let na CSM prožívají necelý týden ve společenství podobně naladěných lidí na Celostátním setkání v Hradci Králové, které se zde koná od 9.-14. srpna. Kromě kultury a zábavy nabízí také seberozvoj a zamyšlení nad důležitými tématy aktuálního světa. Přihlášených účastníků je na 4 tisíce, v sobotu jsou očekáváni další účastníci tzv. Dne pro rodiny.
13.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 1. a 2. den

Hradec Králové se v posledních dnech zaplnil katolickou mládeží z celé republiky, která sem přijela na Celostátní setkání mládeže 2022. Přinášíme fotografie spolku Člověk a víra, které zachycují první dny setkání, 9. a 10. 8.
11.08.2022

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022