Papež František přijal rezignaci pařížského arcibiskupa Michela Aupetita

Svatý otec přijal rezignaci Mons. Michela Aupetita z vedení pařížské arcidiecéze. Zároveň pro tuto arcidiecézi jmenoval apoštolského administrátora sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis, kterým se stal Mons. Georges Pontier.
Publikováno: 2. 12. 2021 16:30

Sedmdesátiletý arcibiskup Aupetit v této souvislosti zveřejnil list věřícím pařížské arcidiecéze, ve kterém mimo jiné uvádí: 

„Bolestné události uplynulého týdne, o kterých jsem již mluvil, mne vedly k tomu, abych svěřil své poslání do rukou papeže Františka, abych uchránil diecézi před rozdělením, které vždy vyvolává podezření a ztrátu důvěry...Útoky na mou osobu mne samozřejmě velmi znepokojily. Dnes děkuji Bohu, že je mé srdce v hlubokém pokoji. Děkuji mnoha, mnoha lidem, kteří mi během minulých osmi dní projevovali důvěru a náklonnost. Modlím se za ty, kteří mi možná přáli něco zlého, jak nás to učil Kristus, který nám pomáhá nad naše ubohé síly. Prosím o odpuštění ty, které jsem mohl zranit a ujišťuji vás všechny o svém přátelství a modlitbě...

Zůstávám s vámi spojený a kráčím společně s vámi k naplnění spásy. Mohu jen zopakovat poselství ze svého prvního kázání: „Nedívejte se na arcibiskupa, dívejte se na Krista!“

Novináři arcibiskupa Aupetita obvinili z nedbalosti při řízení arcidiecéze a z údajného milostného poměru s jistou ženou v roce 2012, kdy zastával funkci generálního vikáře. Mons. Aupetit tato obvinění popřel, ale zřekl se své se funkce a vložil ji do rukou papeže Františka, aby nebyl „zdrojem rozdělení" a „chránil diecézi". 

Jmenovanému apoštolskému administrátoru sede vacante Mons. Georges Pontierovi  je 78 let. V minulosti byl arcibiskupem Marseilles a v srpnu 2019 se stal emeritním arcibiskupem

Zdroj: Vatican News, slovenská redakce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022