Papež František přijal rezignaci pařížského arcibiskupa Michela Aupetita

Svatý otec přijal rezignaci Mons. Michela Aupetita z vedení pařížské arcidiecéze. Zároveň pro tuto arcidiecézi jmenoval apoštolského administrátora sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis, kterým se stal Mons. Georges Pontier.
Publikováno: 2. 12. 2021 16:30

Sedmdesátiletý arcibiskup Aupetit v této souvislosti zveřejnil list věřícím pařížské arcidiecéze, ve kterém mimo jiné uvádí: 

„Bolestné události uplynulého týdne, o kterých jsem již mluvil, mne vedly k tomu, abych svěřil své poslání do rukou papeže Františka, abych uchránil diecézi před rozdělením, které vždy vyvolává podezření a ztrátu důvěry...Útoky na mou osobu mne samozřejmě velmi znepokojily. Dnes děkuji Bohu, že je mé srdce v hlubokém pokoji. Děkuji mnoha, mnoha lidem, kteří mi během minulých osmi dní projevovali důvěru a náklonnost. Modlím se za ty, kteří mi možná přáli něco zlého, jak nás to učil Kristus, který nám pomáhá nad naše ubohé síly. Prosím o odpuštění ty, které jsem mohl zranit a ujišťuji vás všechny o svém přátelství a modlitbě...

Zůstávám s vámi spojený a kráčím společně s vámi k naplnění spásy. Mohu jen zopakovat poselství ze svého prvního kázání: „Nedívejte se na arcibiskupa, dívejte se na Krista!“

Novináři arcibiskupa Aupetita obvinili z nedbalosti při řízení arcidiecéze a z údajného milostného poměru s jistou ženou v roce 2012, kdy zastával funkci generálního vikáře. Mons. Aupetit tato obvinění popřel, ale zřekl se své se funkce a vložil ji do rukou papeže Františka, aby nebyl „zdrojem rozdělení" a „chránil diecézi". 

Jmenovanému apoštolskému administrátoru sede vacante Mons. Georges Pontierovi  je 78 let. V minulosti byl arcibiskupem Marseilles a v srpnu 2019 se stal emeritním arcibiskupem

Zdroj: Vatican News, slovenská redakce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!
27.09.2022

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022