Papež se setkal se svatým synodem pravoslavné církve na Kypru

Datum publikace3. 12. 2021, 11.30

Druhý den Františkovy návštěvy Kypru začal zdvořilostní návštěvou nejvyššího představitele místní autokefální pravoslavné církve, Jeho Blaženosti Chrysostoma II., v arcibiskupském paláci v hlavním městě Nikósii. Oba následně promluvili před svatým synodem kyperské pravoslavné církve.

Papežovo setkání s osmdesátiletým arcibiskupem Chrysostomem II., který byl do čela kyperské pravoslavné církve zvolen roku 2006, proběhlo v soukromí. V závěru papež zapsal do čestné knihy hostů následující prosbu a poděkování:

„Jako poutník na Kypru, který je perlou dějin a víry, vzývám Boha, aby nám udělil pokoru a odvahu společně kráčet k plné jednotě a po vzoru apoštolů předávat světu bratrské poselství útěchy a živé svědectví o naději. Blaženosti, děkuji, že jste hovořil o církvi jako matce vprostřed lidu. Toto je cesta, která nám propůjčuje naše pastýřské pomazání. Kráčejme po ní společně vpřed. Mnohokrát děkuji za vaše slova o dialogu. Musíme ustavičně pokračovat v této pouti dialogu, která je namáhavá a vyžaduje trpělivost i odvahu. Parrhésii a trpělivost.“

Po podpisu Knihy cti se papež František vydal do pravoslavné katedrály, která přiléhá k arcibiskupství, aby se spolu s Chrysostomem II. setkal se svatým synodem kyperské církve. Arcibiskup Chrystostom II. zastupoval kyperskou pravoslavnou církev na pohřbu papeže Jana Pavla II. a na inaugurační mši pontifikátu Benedikta XVI., s nímž se následně ještě třikrát setkal.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Fotografie: Vatican Media