Svatopetrské náměstí ozářilo světlo a solidarita

Datum publikace11. 12. 2021, 12.00

V pátek pozdě odpoledne se na Svatopetrském náměstí rozzářil vánoční strom a byl odhalen andský betlém, který papeži věnovala peruánská komunita v Římě.

Majestátní jedle, vysoká osmadvacet metrů, která pamatuje více než jedno století (113 let) pochází z jihotyrolské horské obce Andalo. Její starosta Alberto Perli popsal Vatikánskému rozhlasu projekt solidarity spojený s tímto vánočním stromem a zaměřený na neziskové Sdružení rodičů dětské onkologie (Agop Onlus) se sídlem na římské Klinice Agostino Gemelli v Římě. Děti, které jsou zde hospitalizovány, často přijíždějí do Tridentska do centra protonové terapie, vysvětlil Perli, které jako jedno z mála v Itálii dokáže zajistit speciální péči pro tyto malé pacienty. Ve chvílích volného času hostí rodiny nemocných dětí právě sportovní a rekreační areály v obci Andalo.

Ozdoby vánočního stromu přinášejí poselství solidarity

„Vatikán nám nabídl možnost navrhnout ozdoby vánočního stromu,“ pokračuje starosta Perli. „Jedná se o ručně vyráběné průhledné koule s vloženými kousky dřeva z našich alpských lesů a další dřevěné ozdoby. Celkově je jich asi šest set. Vytvořily je ruce dobrovolníků – domácích kutilů a truhlářů, žen v domácnosti, hoteliérů, důchodců i mladých lidí, kteří po večerech neúnavně pracovali podle našeho typického jihotyrolského rčení: „když odpočíváš, vyřezej něco ze dřeva“ . Doufám, že budou vnímány jako naše poselství pokoje, naděje a důvěry v tomto pandemickém kontextu a také tři roky poté, co vichřice Vaia zpustošila alpské lesy. Některé z těchto dekorací pak budou předány dětským pacientům, které sdružuje zmíněná nezisková organizace, spolu s ručně psanými vzkazy s přáním všeho dobrého od studentů z Andala,“ uzavírá starosta obce, která letos darovala vánoční strom na Svatopetrské náměstí.

Betlém na památku dvou set let peruánské nezávislosti

Peruánský betlém, který byl odhalen pod vánočním stromem, má připomínat 200. výročí nezávislosti této země, reprodukovat život andských národů a symbolizovat univerzální výzvu ke spáse, neboť Boží Syn se vtělil, aby spasil každého muže a ženu na zemi, ať už mluví jakýmkoli jazykem, žije v jakémkoli národě, a má jakoukoli kulturu nebo národnost.

Sochy Ježíška, Panny Marie, sv. Josefa, mudrců a pastýřů v životní velikosti jsou vyrobeny z keramiky, agáve a sklolaminátu a oblečeny do andských krojů. Ježíšek je zabalen do typické deky, převázané tkaným pásem. Tři králové přivážejí v sedlových brašnách různé andské potraviny a provázejí je lamy nesoucí na zádech peruánskou vlajku. Narození Spasitele oznámuje anděl, hrající na typický dechový nástroj zvaný Wajrapuco. V peruánských jesličkách lze spatřit také sochy různých zvířat, jako jsou alpaky, vikuně, ovce, viskači, plameňáci andští a kondor andský, národní symbol Peru.

V malém měřítku se tak představí komunita Chopcca se svou kulturou, tradicemi a pracovními nástroji předků, které zemědělci používají k orbě půdy. Chopcca je kečuánsky mluvící komunita, která čítá zhruba 10000 obyvatel. Tato rurální komunita se nachází východně od města Huancavelica, hlavního města stejnojmenné provincie, v nadmořské výšce 3 680 až 4 500 metrů nad mořem, v oblasti, kterou prochází tzv. Incká stezka.

Jesličky v aule Pavla VI.

Jesličky, umístěné v Aule Pavla VI., letos vytvořila skupina mládeže z farnosti sv. Bartoloměje z obce Gallio v padovské diecézi. Mladí lidé se inspirovali venkovskou stájí, v níž je umístěno několik postav v životní velikosti: Svatá rodina, pastýř nesoucí na ramenou beránka, u jehož nohou stojí ovce, žena držící v košíku holubici. Scénu doplňují králíci, slepice a kočka. Uvnitř stáje leží různé nářadí, které kdysi používali lokální zemědělci: pily, hrábě, motyky, ale také dřevěná forma na výrobu domácího másla, nádoby na mléko, demižony na víno a klece na vábení ptáků. Zvenčí přiléhá ke stáji králíkárna z kamenných desek, které dodnes označují hranice mezi obydlími a vyznačují cesty. Kůlna na smrkové dřevo zase uchovává palivo, které se používá do malých kamen umístěných ve stáji.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK