Krev sv. Januaria letos již potřetí zkapalněla

Krev svatého Januaria zkapalněla ve čtvrtek po dni intenzivních modliteb v italské Neapoli. Noviny Il Messaggero uvedly, že k zázraku došlo 16. prosince večer.
Publikováno: 17. 12. 2021 15:00

Foto: Relikviář sv. Januaria, CNA

„Po celém dni modliteb a neustálého zpěvu prastaré písně ‚příbuzných‘ svatého Januaria, kteří od dnešního rána vzývají rozpuštění tuhé krevní sraženiny, se v 17:59 odehrál zázrak svatého Januaria,“ uvedlo na své facebookové stránce Muzeum pokladu San Gennaro.

Během zázraku se ze zaschlé červeně zbarvené hmoty na jedné straně relikviáře stala krev, která pokryla celou sklenici. V místní tradici totiž selhání zkapalnění krve signalizuje válku, hladomor, nemoc nebo jinou katastrofu. Údajný zázrak je místně známý a uznávaný, i když se mu ještě nedostalo oficiálního církevního uznání. Zkapalňování se tradičně děje nejméně třikrát ročně: 19. září, svátek sv. Januaria, na první květnovou sobotu a 16. prosince na výročí erupce nedalekého Vesuvu v roce 1631.

Krev biskupa ze třetího století, obsažená v kruhové zapečetěné lahvičce, zkapalněla letos v květnu i září, ale v prosinci 2020 svůj stav nezměnila.

Kosti a krev svatého Januaria – italsky San Gennaro – jsou uchovány jako relikvie v neapolské katedrále. Předpokládá se, že biskup z jihoitalského města byl umučen během Diokleciánova pronásledování. 16. prosince si připomínáme výročí zachování Neapole po erupci Vesuvu v roce 1631. Místní obyvatelé připisovali světci zásluhy za jejich záchranu.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022

Charita Česká republika bude opět pomáhat lidem s exekucemi v rámci Milostivého léta II

Celkem 66 charitních poraden rozesetých na území Česka je připraveno od 1. září do 30. listopadu letošního roku pomáhat dlužníkům veřejnoprávních institucí, státních a polostátních firem umořit vysoké úroky, penále a náklady na exekuce, které mnohdy několikanásobně přesahují samotnou výši dluhu a pro dlužníky a jejich rodiny jsou ekonomicky likvidační. Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů, mají příležitost využít mimořádnou „dluhovou amnestii“ v rámci Milostivého léta II.
04.08.2022

Konference na téma šetření sexuálních deliktů v církvi se uskuteční v Olomouci

Cyrilometodějská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s Českou biskupskou konferencí pořádá od 25. – 26. srpna konferenci na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi. Cílem konference je prohloubení teoretických a praktických dovedností při šetření těchto činů v katolické církvi.
02.08.2022

Text národní syntézy Synody o synodalitě

Na Velehradě se 6. července 2022 uskutečnilo Národní synodální setkání, kterým vyvrcholila národní fáze synodálního procesu Synody o synodalitě: Společenství, spoluúčast, poslání. Přinášíme finální text národní syntézy, do kterého byly zapracovány rovněž připomínky vzešlé z tohoto velehradského setkání.
22.07.2022