Projekt Betlémy 2021

Usnadnit návštěvníkům vánočních chrámů orientaci v bohaté nabídce pražských a středočeských betlémů si vzal za úkol projekt Betlémy 2021, jehož 10. ročník připravilo pražské arcibiskupství.
Publikováno: 20. 12. 2021 10:00

Projekt Betlémy 2021 je desátým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům i v této „kovidové době“ snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 24. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech, ale také v řadě míst mimo velkoměsto. Pro snadnou orientaci vydává Arcibiskupství pražské tiskový propagační materiál – plakát a brožurku s historií jednotlivých zapojených betlémů, která je k dispozici v zapojených pražských kostelech, na recepci Arcibiskupství pražského, Pražské informační službě i v dalších turistických informačních centrech. Součástí brožurky je časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy v jednotlivých kostelech navštívit, informace o historické a umělecké hodnotě betlémů i čas vybraných bohoslužeb. Projekt Betlémy 2021 je součástí projektu Křesťanské Vánoce, který se koná po celé České republice a lze se o něm i o zapojených místech dočíst na webu www.krestanskevanoce.cz.

Aktivita je propojena s akcí Betlémské světlo, kterou organizuje Junák – český skaut, z.s. Lidé si mohou přijít na vybraná místa zapálit svíčku od světla dovezeného přímo z jeskyně v Betlémě, kde se narodil Ježíš Kristus. Tato betlémská světla budou svítit v kostelech u betlémů a v předem dané časy budou k dispozici zájemcům. Aktuální informace se v nejbližších dnech objeví na https://www.betlemskesvetlo.cz/ nebo na výše uvedeném webu www.krestanskevanoce.cz.

V pražské brožurce Betlémy 2021 se prezentuje rekordních 61 betlémů. Celkem zapojených je v Praze a Středočeském kraji 68 betlémů.

Poprvé se letos do projektu přidaly následující betlémy:
Jílové u Prahy, kostel sv. Vojtěcha
Vrané nad Vltavou, kostel sv. Jiří
Libiš, kostel Svaté Trojice
Starý Kolín, kostel sv. Ondřeje
Praha 1 – Malá Strana, kostel Panny Marie Pomocné a sv. Kajetána
Příbram VI – Březové Hory, sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra
Brandýs nad Labem, kostel sv. Petra  

Novinkou letošního ročníku jsou skládačky origami dvou andělů a hvězdy, které jsou symboly Vánoc a jsou ke stažení na https://www.krestanskevanoce.cz/tiskoviny. Pro jednodušší práci je k dispozici i návod v podobě videa.

Projekt je doplněn i vánoční hrou pro děti Sestav si svůj betlém. Tentokrát v provedení od akademické malířky Jindry Hubkové. V každém zapojeném kostele je pro děti k dispozici do vyčerpání zásob jedna z 31 postaviček s biblickým citátem na zadní straně figurky.

Zdroj: apha

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!
27.09.2022

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022