Papež František: Reakce na migrační krizi je „skandál lidstva“

Při pravidelné středeční generální audienci se papež František zamýšlel nad odvahou svatého Josefa při záchraně Ježíše z masakru v Betlémě a vyzval křesťany, aby tuto odvahu žili ve svém každodenním životě.
Publikováno: 29. 12. 2021 12:00

Papež František pokračoval ve své sérii katechezí o svatém Josefovi a tentokrát se zaměřil se na jeho roli „pronásledovaného a odvážného migranta“. Po úvodním čtení z Matoušova evangelia (Mt 2,13-23) se papež pozastavil nad masakrem všech dětí mladších 2 let v Betlémě, který nařídil král Herodes po návštěvě mudrců z východu.

Ponížení nejistoty

Při útěku do Egypta, aby Svatá rodina unikla Herodovu hněvu, „utrpěla takové ponížení a na vlastní kůži zakusila nejistotu, strach a bolest z toho, že musela opustit svou vlast“.
A nyní je mnoho našich současníků nuceno snášet stejnou nespravedlnost a utrpení. Podle slov Svatého otce je „příčinou téměř vždy arogance a násilí mocných...to byl také případ Ježíše.“

Krutí despotové a odvážní migranti

Papež František řekl, že král Herodes nařídil masakr, protože cítil, že je jeho moc ohrožena novorozeným „králem Židů“.
Útěk do Egypta, tato známá epizoda, zachrání Ježíše, ale nezabrání vraždě tolika nevinných dětí. Papež řekl, že tato část příběhu odhaluje dvě protichůdné osobnosti - „na jedné straně Herodes s jeho dravostí; a na druhé straně Josef svou péčí a odvahou.“
Herodes je symbolem tyranů a despotů všech dob, dokonce i naší, kteří brání svou moc s nelítostnou krutostí a „prováděním nelidských násilných činů“. 
Přesto, podle slov papeže Františka, i my můžeme podlehnout stejnému postoji, když se „pokoušíme rozptýlit své obavy arogancí, byť jen verbální nebo tvořenou drobnými nadávkami, které mají umrtvit naše blízké“.

Odvaha: každodenní ctnost

Svatý Josef, jak poznamenal papež, byl Herodovým opakem: „spravedlivý muž“, který prokázal svou odvahu, když splnil andělův příkaz k útěku.
„Člověk si dokáže představit, jakým peripetiím musel čelit během dlouhé a nebezpečné cesty a obtížím spojeným s pobytem v cizí zemi a mluvením jiným jazykem. Jeho odvaha se projeví i ve chvíli návratu, kdy, uklidněn andělem, překonává své pochopitelné obavy a usadí se s Marií a Ježíšem v Nazaretu.“
Odvaha se však dá žít v našem každodenním životě a není pouze ctností „hrdinů“, poznamenal papež.
„Ve všech dobách a kulturách, najdeme odvážné muže a ženy, kteří, aby byli v souladu se svým přesvědčením, překonali všechny druhy obtíží a vydrželi nespravedlnost, odsouzení a dokonce i smrt.“
Odvaha je jedna z hlavních ctností.

„Skandál lidstva“

Nakonec papež František připomněl, že nás svatý Josef učí překonávat naše obavy a abychom čelili nepřízni osudu, který nám život přináší.
Svatý otec proto vyzval všechny, aby se modlili za mnoho migrantů a uprchlíků naší doby, kteří byli nuceni opustit své domovy, a za ty, kteří nemohou uprchnout nebo zemřou během cesty.
„Zamysleme se nad mnoha lidmi, kteří se stanou obětí války a chtějí uprchnout ze své vlasti, ale nemohou. Zamysleme se nad těmi migranty, kteří se vydají na cestu za svobodou a skončí na ulici nebo v moři. Uvažujme o Ježíši v náručí Josefa a Marie, kteří utíkají; a kéž v něm uvidíme každého z dnešních migrantů.“
Řekl také, že pokračující migrační krize je „skandálem lidstva“, který nemůžeme ignorovat.

Modlitba za migranty

A na závěr se modlil ke svatému Josefovi za ty, kteří potřebují odvahu a jsou v podobných situacích.

Svatý Josefe,
ty, který jsi zažil utrpení těch, kteří musí uprchnout,
zachránit životy těch nejdražších,
chraň všechny, kteří prchají před válkou, nenávistí, hladem.
Podporuj je v jejich nesnázích,
Posiluj je v naději a dej ať najdou přijetí a solidaritu.
Veď jejich kroky a otevírej srdce těch, kteří jim mohou pomoci.
Amen.

Zdroj: Vatican News, anglická redakce 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022