Příští novoroční setkání komunity Taizé bude hostit Rostock

Převor ekumenické komunity z Taizé si přeje, aby se nový rok nesl ve znamení naděje. Bratr Alois Löser pro naše mikrofony hovořil o právě zakončeném setkání mladých lidí v severoitalském Turíně, které na přelomu roku vyvrcholilo večerní modlitbou, přenášenou také online.
Publikováno: 4. 1. 2022 9:45

„Do nadcházejícího roku si jako bratři z Taizé přejeme, aby byl rokem naděje, v kterém se nedáme pronásledovat strachem. Obavy jsou na místě – strachujeme se o budoucnost a zatěžuje nás zcela nová situace ve světě. Z důvěry v Krista však můžeme čerpat důvěru také ve svou budoucnost a tuto důvěru předávat dál.“

Večerní modlitbou vysílanou na platoformě Youtube se o silvestrovském večeru zakončilo čtyřdenní evropské setkání mládeže, které probíhalo převážně digitálně v Taizé a v Turíně. Minulý čtvrtek bylo rovněž oznámeno, že příští pouť důvěry na zemi ve stylu Taizé se uskuteční v Rostocku na přelomu příštího roku.

Bratr Alois byl o Vánocích na Lampeduse

„Samozřejmě nás mrzí, že kvůli epidemiologické situaci nemohlo dojít k setkání většího počtu mladých lidí,“ uvedl převor komunity bratr Alois. Přesto bratry potěšilo, že se v Taizé mohlo konat alespoň malé setkání s mladými lidmi z regionu a několika mladými lidmi, kteří přicestovali ze vzdálenějších míst. Převor ekumenické komunity také upozornil na situaci uprchlíků na středomořském ostrově Lampedusa, kde strávil Vánoce. „To, čeho jsem tam byl svědkem, mě velmi dojalo,“ řekl bratr Alois. Každý den totiž na tento ostrov připlouvají lidé, které italské pobřežní hlídky sváží na pevninu z původních velice nebezpečných člunů.

Bratr Alois v této souvislosti vyzývá k „solidaritě všech kontinentů“, která by umožnila „přijímat všechny lidi s důstojností, kterou si zaslouží“. Z jihoitalského ostrova si přivezl také malý kříž, vyrobený ze dřeva dvou uprchlických lodí, který bude následně umístěn v kostele komunity Taizé.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022