Příští novoroční setkání komunity Taizé bude hostit Rostock

Datum publikace4. 1. 2022, 9.45

Převor ekumenické komunity z Taizé si přeje, aby se nový rok nesl ve znamení naděje. Bratr Alois Löser pro naše mikrofony hovořil o právě zakončeném setkání mladých lidí v severoitalském Turíně, které na přelomu roku vyvrcholilo večerní modlitbou, přenášenou také online.

„Do nadcházejícího roku si jako bratři z Taizé přejeme, aby byl rokem naděje, v kterém se nedáme pronásledovat strachem. Obavy jsou na místě – strachujeme se o budoucnost a zatěžuje nás zcela nová situace ve světě. Z důvěry v Krista však můžeme čerpat důvěru také ve svou budoucnost a tuto důvěru předávat dál.“

Večerní modlitbou vysílanou na platoformě Youtube se o silvestrovském večeru zakončilo čtyřdenní evropské setkání mládeže, které probíhalo převážně digitálně v Taizé a v Turíně. Minulý čtvrtek bylo rovněž oznámeno, že příští pouť důvěry na zemi ve stylu Taizé se uskuteční v Rostocku na přelomu příštího roku.

Bratr Alois byl o Vánocích na Lampeduse

„Samozřejmě nás mrzí, že kvůli epidemiologické situaci nemohlo dojít k setkání většího počtu mladých lidí,“ uvedl převor komunity bratr Alois. Přesto bratry potěšilo, že se v Taizé mohlo konat alespoň malé setkání s mladými lidmi z regionu a několika mladými lidmi, kteří přicestovali ze vzdálenějších míst. Převor ekumenické komunity také upozornil na situaci uprchlíků na středomořském ostrově Lampedusa, kde strávil Vánoce. „To, čeho jsem tam byl svědkem, mě velmi dojalo,“ řekl bratr Alois. Každý den totiž na tento ostrov připlouvají lidé, které italské pobřežní hlídky sváží na pevninu z původních velice nebezpečných člunů.

Bratr Alois v této souvislosti vyzývá k „solidaritě všech kontinentů“, která by umožnila „přijímat všechny lidi s důstojností, kterou si zaslouží“. Z jihoitalského ostrova si přivezl také malý kříž, vyrobený ze dřeva dvou uprchlických lodí, který bude následně umístěn v kostele komunity Taizé.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK