Papež: Náboženská svoboda podněcuje bratrství

Videoposelství papeže Františka, kterým provází lednový úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem, zahájilo již sedmý rok tohoto videoapoštolátu. Svatý otec věnuje první poselství nového kalendářního roku otázce boje s náboženskou diskriminací a pronásledováním. Jak připomíná, svoboda náboženství nespočívá pouze ve svobodném výkonu kultu, nýbrž je propojena s mezilidským bratrstvím.
Publikováno: 5. 1. 2022 11:30

„Jak je možné, že v současnosti mnohé náboženské menšiny trpí diskriminací a pronásledováním? Jak můžeme dopustit, že v naší natolik civilizované společnosti existují lidé, kteří jsou pronásledováni jednoduše kvůli tomu, že veřejně vyznávají svou víru? Něco takového není pouze nepřijatelné, je to nelidské, je to šílenství. Náboženská svoboda se neomezuje na svobodu kultu, tedy na skutečnost, že je možné slavit bohoslužbu v den, který stanoví příslušné posvátné knihy, nýbrž podněcuje nás, abychom druhého člověka docenili v jeho rozdílnosti a rozpoznali v něm pravého bratra. Jako lidé máme mnoho společného, což umožňuje společné soužití a přijetí rozdílů v radosti z bratrství. Kéž drobné i podstatné rozdíly – jako jsou ony náboženské – nezakalí velikou jednotu, plynoucí z bratrství. Zvolme si pouť bratrství – buď jsme totiž bratry, anebo všichni prohrajeme. Modleme se za všechny, kdo jsou diskriminovaní a pronásledovaní kvůli náboženství; ať ve společnosti, v níž žijí, jsou uznána jejich práva a důstojnost, pramenící ze skutečného lidského bratrství."

Vyzývá papež v lednovém videu, které doprovází jeho úmysl v rámci Apoštolátu modlitby.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Komunikace na sociálních sítích, lektor Jen Zápotocký

Jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter? Jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům? Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Je určeno pro středně pokročilé uživatele sociálních sítí, kteří se chtějí naučit a procvičit si, jak efektivně oslovit lidi, jak plánovat kampaně a jak promovat své aktivity a projekty na sociálních sítích.
17.08.2022

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.
16.08.2022

Výzva IROP - knihovny

První výzvou, kterou vyhlásil Integrovaný regionální operační program v novém programovém období, je výzva zaměřená na revitalizaci, odbornou infrastrukturu a vybavení pro činnost knihoven. Nově mohou dotace čerpat i zřizovatelé základních knihoven se specializovaným knihovním fondem, kterých je řada i církevních.
15.08.2022

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.
15.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže, 6. den

V neděli 14. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnilo setkání po diecézích. Mši svatou v neděli sloužil královehradecký biskup Mons. Jan Vokál, kázal ostravsko-opavský biskup Martin David a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.
14.08.2022