Papež: Náboženská svoboda podněcuje bratrství

Videoposelství papeže Františka, kterým provází lednový úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem, zahájilo již sedmý rok tohoto videoapoštolátu. Svatý otec věnuje první poselství nového kalendářního roku otázce boje s náboženskou diskriminací a pronásledováním. Jak připomíná, svoboda náboženství nespočívá pouze ve svobodném výkonu kultu, nýbrž je propojena s mezilidským bratrstvím.
Publikováno: 5. 1. 2022 11:30

„Jak je možné, že v současnosti mnohé náboženské menšiny trpí diskriminací a pronásledováním? Jak můžeme dopustit, že v naší natolik civilizované společnosti existují lidé, kteří jsou pronásledováni jednoduše kvůli tomu, že veřejně vyznávají svou víru? Něco takového není pouze nepřijatelné, je to nelidské, je to šílenství. Náboženská svoboda se neomezuje na svobodu kultu, tedy na skutečnost, že je možné slavit bohoslužbu v den, který stanoví příslušné posvátné knihy, nýbrž podněcuje nás, abychom druhého člověka docenili v jeho rozdílnosti a rozpoznali v něm pravého bratra. Jako lidé máme mnoho společného, což umožňuje společné soužití a přijetí rozdílů v radosti z bratrství. Kéž drobné i podstatné rozdíly – jako jsou ony náboženské – nezakalí velikou jednotu, plynoucí z bratrství. Zvolme si pouť bratrství – buď jsme totiž bratry, anebo všichni prohrajeme. Modleme se za všechny, kdo jsou diskriminovaní a pronásledovaní kvůli náboženství; ať ve společnosti, v níž žijí, jsou uznána jejich práva a důstojnost, pramenící ze skutečného lidského bratrství."

Vyzývá papež v lednovém videu, které doprovází jeho úmysl v rámci Apoštolátu modlitby.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022