František učí novému vztahu mezi církví a rodinou

Papež nám připomíná, že jako křesťané nemůžeme přestat hlásat ideál manželství," říká v rozhovoru pro Vatican News Gabriela Gambino, podsekretářka Úřadu pro laiky, rodinu a život. Komentuje v něm list papeže Františka adresovaný manželům z celého světa.
Publikováno: 28. 12. 2021 17:00

Foto: GABRIELLA GAMBINO, podsekretářka vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život 

Gambino poznamenává, že Svatý otec napsal dopis mimořádně delikátní a láskyplný, v němž krásným způsobem zdůraznil význam svátosti manželství. "Krása tohoto daru, který se dnes mladým lidem tak těžko předává, spočívá v Ježíšově přítomnosti v našich rodinách a v našem každodenním životě. Svým dopisem papež jemně vstupuje do našeho všedního života, bere nás téměř za ruku, abychom se na této cestě necítili osamoceni," zdůrazňuje Gambino. Připomíná, že František udělal mnoho pro to, aby lidé objevili milost svátosti manželství, a že církev ve své pastorační péči oceňuje tento rozměr života.

"Řekla bych, že v posledních pěti letech došlo k výraznému oživení rodinné pastorace na celém světě. Po období věroučných debat jsme přešli ke konkrétním činům. V reakci na povzbuzení papeže Františka připravilo naše dikasterium mnoho podpůrných materiálů pro diecéze a farnosti, které s pastorační tvořivostí pomáhají převést exhortaci 'Amoris laetitia' do konkrétního života. (…)Byl nastartován proces skutečné pastorační tvořivosti, který buduje větší společenství mezi pastýři a rodinami tím, že je učí více si naslouchat a více si v církvi vážit role manželů a rodin."

Rok rodiny "Amoris laetitia", který vyhlásil papež František, bude zakončen v červnu Světovým setkáním rodin. Z rozhodnutí Svatého otce byla akce decentralizována a bude se konat nejen v Římě, ale současně ve všech diecézích po celém světě. Gambino zdůrazňuje, že tato nová formule je výrazem synodality a může být důležitým krokem v obnově pastorace rodin.  Podotýká také, že Rok rodiny se může dobře doplňovat s nedávno zahájeným synodálním procesem:

“Bylo by například zajímavé pokusit se – v rámci synodální cesty a zároveň přípravy na Světové setkání – o rozlišování na základě vztahu Církev – rodina a položit si trochu jiné otázky, než na jaké jsme zvyklí. Například jak může rodina pomoci církvi, aby byla synodálnější? Co se může církev naučit ze způsobu “rodinného” rozlišování, naslouchání a přijetí? Co se církev může naučit ze způsobu, jakým se rodiče, děti a sourozenci snaží mít rádi ve svých křehkostech, zranitelnosti, konfliktech a různosti názorů? Tyto a podobné otázky by mohly otevřít nový způsob pastoračního myšlení, nový styl a konkrétnější společenství mezi rodinami a církví.” – Říká Gabriela Gambino, podsekretářka Úřadu pro laiky, rodinu a život, a dodává, že tímto způsobem se Rok rodiny může prodloužit přinejmenším do nadcházející synody a stimulovat rodinnou pastoraci na celém světě.

Zdroj: Vatican News, česká redakce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!
27.09.2022

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022