Katolická zdravotnice byla nespravedlivě propuštěna kvůli náhrdelníku s křížkem, potvrdil britský tribunál

Britský pracovní tribunál tento týden rozhodl, že katolická zdravotní sestra byla nespravedlivě propuštěna britskou státní nemocnicí za to, že nosila na krku náhrdelníkem s křížkem. Tribunál v rozhodnutí zveřejněném 5. ledna uvedl, že zacházení nemocnice s Mary Onuoha bylo „přímo diskriminační“.
Publikováno: 8. 1. 2022 15:30

Foto: Sestra Mary Onuoha, Christian Concern

Nezisková evangelická právnická organizace s názvem Christian Concern ocenila tento verdikt jako „přelomové rozhodnutí“, které posiluje právní zásadu, že zaměstnavatelé nemohou diskriminovat zaměstnance za „rozumné projevy“ víry na pracovišti.

Onuoha byla nucena opustit svou práci divadelní zdravotnice Národní zdravotnické služby (NHS) v Croydonské univerzitní nemocnici v jižním Londýně v červnu 2020 po dvouletém boji se svými zaměstnavateli kvůli nošení křížku.

S pomocí právnické skupiny Christian Concern podala svůj případ k pracovnímu soudu.

Na slyšení v říjnu 2021 nemocnice argumentovala, že náhrdelník představoval riziko infekce. Tribunál poté dospěl k závěru, že riziko bylo „velmi nízké“. Tribunál dodal, že neexistuje „žádné přesvědčivé vysvětlení“, proč jsou náboženské pokrývky hlavy, jako hidžáby a turbany, podle kodexu oblékání povoleny, ale „náhrdelník s malým přívěskem náboženského významu nikoli“.

Právnická organizace Christian Concern uvedla: „Bylo udivující, že zkušená zdravotní sestra byla během pandemie nucena volit mezi svou vírou a povoláním, které miluje. Každý zaměstnavatel si nyní bude muset velmi dobře rozmyslet, než omezí nošení křížků na pracovišti. Může to udělat pouze na základě konkrétních a pádných důvodů z hlediska ochrany zdraví a bezpečnosti. Nestačí používat obecná označení jako ‚riziko infekce‘ nebo ‚zdraví a bezpečnost‘.“

Spojené království zaznamenalo již řadu případů, kdy zaměstnavatelé po svých zaměstnancech požadovali, aby odstranili nebo si zakryli své náhrdelníky s křížkem.

Evropský soud pro lidská práva v roce 2013 rozhodl ve prospěch koptské křesťanky Nadie Eweidy, kterou její zaměstnavatel British Airways požádal, aby zakryla svůj křížek z bílého zlata.

Soud však odmítl podpořit Shirley Chaplin, sestru, které její zaměstnavatel, nemocnice Royal Devon and Exeter NHS trust, nařídil, aby z důvodů ochrany zdraví a bezpečnosti přestala nosit svůj náhrdelník s křížkem, který v práci nosila již 30 let.

„Jsme potěšeni, že tribunál rozhodl v Maryin prospěch a v tomto případě dosáhl spravedlnosti. Shirley Chaplinové, která před 10 lety také bojovala za svou svobodu nosit náhrdelník s křížkem, bylo nyní také dáno za pravdu,“ řekla Andrea Williams z organizace Christian Concern.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022