Katolická zdravotnice byla nespravedlivě propuštěna kvůli náhrdelníku s křížkem, potvrdil britský tribunál

Britský pracovní tribunál tento týden rozhodl, že katolická zdravotní sestra byla nespravedlivě propuštěna britskou státní nemocnicí za to, že nosila na krku náhrdelníkem s křížkem. Tribunál v rozhodnutí zveřejněném 5. ledna uvedl, že zacházení nemocnice s Mary Onuoha bylo „přímo diskriminační“.
Publikováno: 8. 1. 2022 15:30

Foto: Sestra Mary Onuoha, Christian Concern

Nezisková evangelická právnická organizace s názvem Christian Concern ocenila tento verdikt jako „přelomové rozhodnutí“, které posiluje právní zásadu, že zaměstnavatelé nemohou diskriminovat zaměstnance za „rozumné projevy“ víry na pracovišti.

Onuoha byla nucena opustit svou práci divadelní zdravotnice Národní zdravotnické služby (NHS) v Croydonské univerzitní nemocnici v jižním Londýně v červnu 2020 po dvouletém boji se svými zaměstnavateli kvůli nošení křížku.

S pomocí právnické skupiny Christian Concern podala svůj případ k pracovnímu soudu.

Na slyšení v říjnu 2021 nemocnice argumentovala, že náhrdelník představoval riziko infekce. Tribunál poté dospěl k závěru, že riziko bylo „velmi nízké“. Tribunál dodal, že neexistuje „žádné přesvědčivé vysvětlení“, proč jsou náboženské pokrývky hlavy, jako hidžáby a turbany, podle kodexu oblékání povoleny, ale „náhrdelník s malým přívěskem náboženského významu nikoli“.

Právnická organizace Christian Concern uvedla: „Bylo udivující, že zkušená zdravotní sestra byla během pandemie nucena volit mezi svou vírou a povoláním, které miluje. Každý zaměstnavatel si nyní bude muset velmi dobře rozmyslet, než omezí nošení křížků na pracovišti. Může to udělat pouze na základě konkrétních a pádných důvodů z hlediska ochrany zdraví a bezpečnosti. Nestačí používat obecná označení jako ‚riziko infekce‘ nebo ‚zdraví a bezpečnost‘.“

Spojené království zaznamenalo již řadu případů, kdy zaměstnavatelé po svých zaměstnancech požadovali, aby odstranili nebo si zakryli své náhrdelníky s křížkem.

Evropský soud pro lidská práva v roce 2013 rozhodl ve prospěch koptské křesťanky Nadie Eweidy, kterou její zaměstnavatel British Airways požádal, aby zakryla svůj křížek z bílého zlata.

Soud však odmítl podpořit Shirley Chaplin, sestru, které její zaměstnavatel, nemocnice Royal Devon and Exeter NHS trust, nařídil, aby z důvodů ochrany zdraví a bezpečnosti přestala nosit svůj náhrdelník s křížkem, který v práci nosila již 30 let.

„Jsme potěšeni, že tribunál rozhodl v Maryin prospěch a v tomto případě dosáhl spravedlnosti. Shirley Chaplinové, která před 10 lety také bojovala za svou svobodu nosit náhrdelník s křížkem, bylo nyní také dáno za pravdu,“ řekla Andrea Williams z organizace Christian Concern.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Komunikace na sociálních sítích, lektor Jen Zápotocký

Jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter? Jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům? Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Je určeno pro středně pokročilé uživatele sociálních sítí, kteří se chtějí naučit a procvičit si, jak efektivně oslovit lidi, jak plánovat kampaně a jak promovat své aktivity a projekty na sociálních sítích.
17.08.2022

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.
16.08.2022

Výzva IROP - knihovny

První výzvou, kterou vyhlásil Integrovaný regionální operační program v novém programovém období, je výzva zaměřená na revitalizaci, odbornou infrastrukturu a vybavení pro činnost knihoven. Nově mohou dotace čerpat i zřizovatelé základních knihoven se specializovaným knihovním fondem, kterých je řada i církevních.
15.08.2022

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.
15.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže, 6. den

V neděli 14. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnilo setkání po diecézích. Mši svatou v neděli sloužil královehradecký biskup Mons. Jan Vokál, kázal ostravsko-opavský biskup Martin David a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.
14.08.2022