František pokřtil v Sixtinské kapli šestnáct dětí

Papež František pokřtil v Sixtinské kapli šestnáct dětí během mše svaté na slavnost Křtu Páně a připomněl odpovědnost všech, kteří jim mají pomoci zachovat si křesťanskou identitu po celý život.
Publikováno: 9. 1. 2022 15:45

Při slavení ranní mše v majestátní kráse Sixtinské kaple papež František osobně udělil svátost křtu šestnácti nemluvňatům, devíti holčičkám a sedmi chlapcům, kteří jsou dětmi vatikánských zaměstnanců. Dnešní slavnost připomíná svátek, který je věnován Ježíšovu křtu v řece Jordán.

Papež František ve své krátké homilii pronesené bez předem připraveného textu řekl, že dnes tyto děti získají svou křesťanskou identitu prostřednictvím svátosti křtu, která se dnes uděluje. A úlohou rodičů a kmotrů je pomoci jim tuto křesťanskou identitu prohloubit a uchovat po celý život. Je to každodenní úsilí a závazek, dodal papež a zdůraznil, že je důležité pomáhat dětem růst v daru světla, které dnes přijímají.

Papež připomněl liturgický hymnus k tomuto svátku Křtu Páně a popsal, jak se v něm vypráví o tom, jak izraelský lid šel k Jordánu s nohama bosýma a duší zcela obnaženou na znamení naší potřeby Boha a toho, že se od něj chceme nechat očistit. Stejně tak jsou zde dnes tyto děti, poznamenal, připraveny přijmout od Boha ospravedlnění a sílu jít v životě kupředu s pomocí svých rodičů a kmotrů, kteří mají odpovědnost za to, aby jim pomohli uchovat si křesťanskou identitu.

V závěru papež povzbudil rodiče budoucích křtěnců, aby své děti udržovali v teple, protože v Sixtinské kapli může být v zimních měsících poměrně chladno, a aby se u nich cítili jako doma, kojili je a aby si uvědomili, že pokud děti hromadně pláčou, je to také výrazem toho, že jejich duch je ve společenství se všemi přítomnými.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022