Indie: Bylo rozhodnuto o uvolnění zahraničních prostředků pro sestry Matky Terezy

Zpráva o zablokování finančních prostředků ze zahraničí pro sestry Matky Terezy byla oznámena o Vánocích. Indická vláda oznámila, že své rozhodnutí změnila. Zásahy proti strukturám pomoci a péče, které provozují Misionářky lásky, však pokračují: dvě střediska pro osiřelé děti byla uzavřena.
Publikováno: 12. 1. 2022 9:30

Foto: ilustrační foto (AFP or licensors)

Adriana Masotti – Vatican News

Otázka blokování finančních prostředků ze zahraničí pro Misionářky lásky, založené Matkou Terezou z Kalkaty, které působí v Indii jako uznaná charitativní organizace, byla vyřešena: vláda Naréndry Módího se rozhodla obnovit povolení k činnosti na ekonomické a finanční úrovni poté, co, jak uvedla tisková agentura Ani, byly předloženy "potřebné dokumenty". Blokádu oznámily indické úřady o Vánocích.

Uzavření sirotčince Misionářů lásky

Tuto dobrou zprávu však doprovázejí dvě další, které dokreslují atmosféru napětí v zemi vůči křesťanské menšině, která je hinduistickými extremisty často obviňována z proselytismu a nucených konverzí, ale která naopak působí pro dobro společnosti charitativními skutky bez rozdílu kast. První z nich se týká vystěhování sirotčince, o němž rozhodly indické státní úřady a který vedly sestry Matky Terezy v Kanpuru na severu státu Uttarpradéš. Sestrám neprodloužily státní koncesi na pozemky, na nichž stojí dětský domov, která skončila v roce 2019. Úřady, které spravují státní majetek, údajně požadovaly po řeholnicích, aby zaplatily pokutu za užívání stavby v posledních dvou letech po vypršení koncese. Tento finančně obtížně splnitelný požadavek přiměl sestry k tomu, aby se vzdaly žaloby proti rozhodnutí státu a 3. ledna objekt předaly státu.

Mons. Mathias: Křesťané jsou mírumilovné společenství

Agentura AsiaNews, která přinesla zprávu zveřejněnou Indickým katolickým fórem, uvedla, že za posledních 53 let centrum přijalo a dalo k adopci 1500 dětí v souladu se zákonem. Kromě sirotků centrum pomáhá také tisícům chudých lidí, jako jsou malomocní, opuštěné matky a děti migrantů. Mons. Gerald Mathias, biskup z Lucknow, komentoval zprávu pro AsiaNews: "Útočí na křesťany, protože jsou společenstvím, které miluje mír. Můžeme jen doufat, že zvítězí zdravý rozum a situace se zlepší".

Důsledky pomlouvačné kampaně

Zasaženo však nebylo jen středisko Misionářek lásky v Kánpuru. 6. ledna provedla policie razii v Ústavu svatého Františka v Uttarpradéši a odvedla 44 dětí. Tentokrát bylo opatření vyvoláno pomlouvačnou kampaní hinduistických extremistů, kteří tvrdili, že se v centru podává hovězí maso a dochází k nuceným konverzím. Opatření však zřejmě zablokoval místní vrchní soud a čeká se na další vývoj. Znepokojivý je osud dětí, které byly dosud v ústavu ubytovány a kterým hrozí, že budou nuceny se v zimě a v době pandemie přestěhovat na jiná místa, kde budou nouzově ubytovány.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 3. a 4. den

Prohlédněte si fotografie z Celostátního setkání mládeže v v Hradci Králové ve dnech 11. - 12. srpna objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.
13.08.2022

V Hradci Králové mladí katolíci zažívají koncerty, ale i přednášky a společné mše

Mladí křesťané od 14 do 26 let na CSM prožívají necelý týden ve společenství podobně naladěných lidí na Celostátním setkání v Hradci Králové, které se zde koná od 9.-14. srpna. Kromě kultury a zábavy nabízí také seberozvoj a zamyšlení nad důležitými tématy aktuálního světa. Přihlášených účastníků je na 4 tisíce, v sobotu jsou očekáváni další účastníci tzv. Dne pro rodiny.
13.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 1. a 2. den

Hradec Králové se v posledních dnech zaplnil katolickou mládeží z celé republiky, která sem přijela na Celostátní setkání mládeže 2022. Přinášíme fotografie spolku Člověk a víra, které zachycují první dny setkání, 9. a 10. 8.
11.08.2022

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022