Indie: Bylo rozhodnuto o uvolnění zahraničních prostředků pro sestry Matky Terezy

Zpráva o zablokování finančních prostředků ze zahraničí pro sestry Matky Terezy byla oznámena o Vánocích. Indická vláda oznámila, že své rozhodnutí změnila. Zásahy proti strukturám pomoci a péče, které provozují Misionářky lásky, však pokračují: dvě střediska pro osiřelé děti byla uzavřena.
Publikováno: 12. 1. 2022 9:30

Foto: ilustrační foto (AFP or licensors)

Adriana Masotti – Vatican News

Otázka blokování finančních prostředků ze zahraničí pro Misionářky lásky, založené Matkou Terezou z Kalkaty, které působí v Indii jako uznaná charitativní organizace, byla vyřešena: vláda Naréndry Módího se rozhodla obnovit povolení k činnosti na ekonomické a finanční úrovni poté, co, jak uvedla tisková agentura Ani, byly předloženy "potřebné dokumenty". Blokádu oznámily indické úřady o Vánocích.

Uzavření sirotčince Misionářů lásky

Tuto dobrou zprávu však doprovázejí dvě další, které dokreslují atmosféru napětí v zemi vůči křesťanské menšině, která je hinduistickými extremisty často obviňována z proselytismu a nucených konverzí, ale která naopak působí pro dobro společnosti charitativními skutky bez rozdílu kast. První z nich se týká vystěhování sirotčince, o němž rozhodly indické státní úřady a který vedly sestry Matky Terezy v Kanpuru na severu státu Uttarpradéš. Sestrám neprodloužily státní koncesi na pozemky, na nichž stojí dětský domov, která skončila v roce 2019. Úřady, které spravují státní majetek, údajně požadovaly po řeholnicích, aby zaplatily pokutu za užívání stavby v posledních dvou letech po vypršení koncese. Tento finančně obtížně splnitelný požadavek přiměl sestry k tomu, aby se vzdaly žaloby proti rozhodnutí státu a 3. ledna objekt předaly státu.

Mons. Mathias: Křesťané jsou mírumilovné společenství

Agentura AsiaNews, která přinesla zprávu zveřejněnou Indickým katolickým fórem, uvedla, že za posledních 53 let centrum přijalo a dalo k adopci 1500 dětí v souladu se zákonem. Kromě sirotků centrum pomáhá také tisícům chudých lidí, jako jsou malomocní, opuštěné matky a děti migrantů. Mons. Gerald Mathias, biskup z Lucknow, komentoval zprávu pro AsiaNews: "Útočí na křesťany, protože jsou společenstvím, které miluje mír. Můžeme jen doufat, že zvítězí zdravý rozum a situace se zlepší".

Důsledky pomlouvačné kampaně

Zasaženo však nebylo jen středisko Misionářek lásky v Kánpuru. 6. ledna provedla policie razii v Ústavu svatého Františka v Uttarpradéši a odvedla 44 dětí. Tentokrát bylo opatření vyvoláno pomlouvačnou kampaní hinduistických extremistů, kteří tvrdili, že se v centru podává hovězí maso a dochází k nuceným konverzím. Opatření však zřejmě zablokoval místní vrchní soud a čeká se na další vývoj. Znepokojivý je osud dětí, které byly dosud v ústavu ubytovány a kterým hrozí, že budou nuceny se v zimě a v době pandemie přestěhovat na jiná místa, kde budou nouzově ubytovány.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022