Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Indie: Bylo rozhodnuto o uvolnění zahraničních prostředků pro sestry Matky Terezy

Datum publikace12. 1. 2022, 9.30
TiskTisk

Zpráva o zablokování finančních prostředků ze zahraničí pro sestry Matky Terezy byla oznámena o Vánocích. Indická vláda oznámila, že své rozhodnutí změnila. Zásahy proti strukturám pomoci a péče, které provozují Misionářky lásky, však pokračují: dvě střediska pro osiřelé děti byla uzavřena.

Foto: ilustrační foto (AFP or licensors)

Adriana Masotti – Vatican News

Otázka blokování finančních prostředků ze zahraničí pro Misionářky lásky, založené Matkou Terezou z Kalkaty, které působí v Indii jako uznaná charitativní organizace, byla vyřešena: vláda Naréndry Módího se rozhodla obnovit povolení k činnosti na ekonomické a finanční úrovni poté, co, jak uvedla tisková agentura Ani, byly předloženy 'potřebné dokumenty'. Blokádu oznámily indické úřady o Vánocích.

Uzavření sirotčince Misionářů lásky

Tuto dobrou zprávu však doprovázejí dvě další, které dokreslují atmosféru napětí v zemi vůči křesťanské menšině, která je hinduistickými extremisty často obviňována z proselytismu a nucených konverzí, ale která naopak působí pro dobro společnosti charitativními skutky bez rozdílu kast. První z nich se týká vystěhování sirotčince, o němž rozhodly indické státní úřady a který vedly sestry Matky Terezy v Kanpuru na severu státu Uttarpradéš. Sestrám neprodloužily státní koncesi na pozemky, na nichž stojí dětský domov, která skončila v roce 2019. Úřady, které spravují státní majetek, údajně požadovaly po řeholnicích, aby zaplatily pokutu za užívání stavby v posledních dvou letech po vypršení koncese. Tento finančně obtížně splnitelný požadavek přiměl sestry k tomu, aby se vzdaly žaloby proti rozhodnutí státu a 3. ledna objekt předaly státu.

Mons. Mathias: Křesťané jsou mírumilovné společenství

Agentura AsiaNews, která přinesla zprávu zveřejněnou Indickým katolickým fórem, uvedla, že za posledních 53 let centrum přijalo a dalo k adopci 1500 dětí v souladu se zákonem. Kromě sirotků centrum pomáhá také tisícům chudých lidí, jako jsou malomocní, opuštěné matky a děti migrantů. Mons. Gerald Mathias, biskup z Lucknow, komentoval zprávu pro AsiaNews: 'Útočí na křesťany, protože jsou společenstvím, které miluje mír. Můžeme jen doufat, že zvítězí zdravý rozum a situace se zlepší'.

Důsledky pomlouvačné kampaně

Zasaženo však nebylo jen středisko Misionářek lásky v Kánpuru. 6. ledna provedla policie razii v Ústavu svatého Františka v Uttarpradéši a odvedla 44 dětí. Tentokrát bylo opatření vyvoláno pomlouvačnou kampaní hinduistických extremistů, kteří tvrdili, že se v centru podává hovězí maso a dochází k nuceným konverzím. Opatření však zřejmě zablokoval místní vrchní soud a čeká se na další vývoj. Znepokojivý je osud dětí, které byly dosud v ústavu ubytovány a kterým hrozí, že budou nuceny se v zimě a v době pandemie přestěhovat na jiná místa, kde budou nouzově ubytovány.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou