Papež František: Měřítkem pokroku nechť je člověk, nikoli zisk

Papež František zaslal poselství účastníkům konference, kterou ve středu večer uspořádala vatikánská proticovidová komise společně s Úřadem pro integrální lidský rozvoj a poradenskou sítí Deloitte. Řešení stávající pandemické krize vyžaduje nový přístup, naléhá papež, neboť již bylo promarněno příliš mnoho příležitostí.
Publikováno: 13. 1. 2022 11:15

Ilustrační foto

„Připravovat budoucnost a budovat regenerativní, inkluzivní a udržitelnou ekonomiku“ – tak znělo téma jednodenního sympozia, jehož konání podnítila snaha o utváření budoucnosti těžící z nejlepších výdobytků vědy, realismu evangelia a solidarity s marginalizovanými, zdůrazňuje papež František v poselství a namísto slavnostních deklarací vybízí ke konkrétnímu úsilí, díky němuž by hospodářství a finance sloužily člověku i matce zemi a měřítkem pokroku byla důstojnost pracujících lidí, vymaněných z chudoby, a nikoli logika zisku, expanze a rychlé návratnosti.

„Pandemie nás nemůže zanechat tam, kde jsme byli předtím“, konstatuje papež a připouští, že za uplynulé dva roky se vedle promarněných příležitostí objevily nové druhy nespravedlnosti a nerovnosti (nárůst hladu, chudoby a obchodu se zbraněmi; nerovná distribuce vakcín), na něž je nutno reagovat změnou paradigmatu a tvořivým řešením. Odborníci z oblasti ekonomiky a financí zde nesou důležitou odpovědnost, podotýká František, a povzbuzuje účastníky konference ke kolektivnímu úsilí ve službě člověku a stvoření. Jednání expertů z Deloitte  Global a zmíněných vatikánských institucí, které se zaměřilo na analýzu nynější pandemie a nedostatečnosti nynějších ekonomických a sociálních systémů, se pak uskutečnilo za zavřenými dveřmi.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022