Kardinál Czerny: Záchrana migrantů na moři je nejvyšší službou

Vatikán. Úřadující prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj, kard. Michael Czerny, se obrátil osobním listem k dobrovolníkům z organizace „Mediterranea“, v němž jim papežovým jménem vyslovuje podporu několik dní před zahájením nové mise lodi „Mare Jonio“. „Přijít na pomoc našim bratrům a sestrám migrantům je tou nejvyšší službou, kterou můžete nabídnout“, píše kardinál Czerny záchranářům, kterým není lhostejný osud uprchlíků ve vodách Středozemního moře.
Publikováno: 14. 1. 2022 14:30

Foto: Loď Ocean Viking v přístavu Trapani  (ANSA)

Marco Guerra – Vatican News

Nové poselství papeže Františka, které zasílá prostřednictvím kardinála Czerného, přichází v době, v níž v oblasti Středomoří nepolevuje napětí. V noci z neděle na pondělí se v libyjském Tripolisu odehrálo nové neštěstí. Manifestace uprchlíků, kteří již měsíce protestují, aby získali mezinárodní ochranu, byla zakončena libyjskými bezpečnostními silami, které pak odvedly více než 600 osob do vězeňského tábora Ain Zara. Podle různých svědectví byla tato operace provedena násilným způsobem a tým Lékařů bez hranic ošetřil 68 osob zraněných při hromadném zatýkání. U sedmi zraněných, jak uvedla tato nevládní organizace, bylo nutné zajistit převoz do nemocnice, kdežto 190 osobám byla nabídnuta psychologická podpora. Gabriele Ganci, vedoucí libyjské mise Lékařů bez hranic, sdělil, že „během týdenní návštěvy střediska ošetřoval lidi s bodnými ranami, stopami po bití a lidi traumatizované násilným zatýkáním. Mezi nimi“, pokračuje Ganci, „byli i rodiče, kteří byli během akce zbiti a odděleni od svých dětí“. „Opět se ukazuje, jak jsou v Libyi všichni migranti nahodile a svévolně zadržováni, včetně těch, kteří žádají o ochranu v souladu s humanitárním právem“, komentovala situaci Ellen van der Velden, ředitelka operací Lékařů bez hranic.

Don Ferrari: rekordní počet odmítnutí

Rovněž o.Mattia Ferrari, kněz arcidiecéze Modena-Nonantola a kaplan neziskové organizace Mediterranea Saving Humans, informuje Vatican News o zatýkání migrantů v Tripolisu. Podle údajů, které tento kněz získal, libyjská policie v současné době pátrá také po osobách, které unikly zajetí. „V loňském roce byl zaznamenán rekordní počet odmítnutých migrantů“, vysvětluje o. Ferrari, „asi 30 tisíc lidí, které zastavila pobřežní stráž financovaná agenturou Frontex a Itálií“. Tato odmítnutí porušují mezinárodní lidská práva. Jak italský kněz poznamenává ze své zkušenosti na záchranářské lodi, „všichni migranti jakéhokoli náboženství vidí v postavě papeže Františka naplnění touhy po bratrství. Vnímají ho jako otce všech chudých“.

Dopis kardinála Czerného sdružení Mediterranea

Právě dobrovolníkům ze sdružení Mediterranea byl nedávno adresován povzbudivý dopis podepsaný kardinálem Michaelem Czernym, úřadujícím prefektem Úřadu pro integrální lidský rozvoj, který je ujistil o modlitbách papeže Františka za jejich misi, a to jen několik dní před vyplutím lodi Mare Jonio. Kardinál Czerny v listě zdůrazňuje, že „pomoc našim bratrům a sestrám migrantům je tou nejvyšší službou, kterou lze nabídnout“. „Na moři jste zažili, že univerzální bratrství může být uzdraveno skrze lásku, která se plně projevila na Ježíšově kříži. Jděte nadále touto cestou lásky, aniž byste propadali únavě“, píše dále kardinál Czerny.

Lodě nevládních organizací se vracejí na moře

Mnoho lodí nevládních organizací se v těchto dnech připravuje na obnovení služby v centrální části Středozemního moře. Ze sicilského přístavu Augusta vypluje loď Geo Barents Lékařů bez hranic, přístav Trapani opustí loď Mare Jonio nevládní organizace Mediterranea, ale v témže přístavu v tomto týdnu italská pobřežní stráž administrativně zadržela loď Ocean Viking, plující pod norskou vlajkou, nevládní organizace Sos Mediterranée, která má na palubě lékařský tým Mezinárodního červeného kříže. Italské námořní orgány zjistily „několik nesrovnalostí technické povahy, jako např. ohrožení bezpečnosti posádky a osob nalezených na palubě během plavby“.

Frontex: 200 000 nelegálních migrantů v roce 2021

Agentura Frontex, Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž, mezitím potvrdila zvýšený příliv migrantů v loňském roce. V téměř dvou stech tisících případech, tedy o 57 % více než v roce 2020, se jednalo o nelegální migraci. Nárůst migrace je důsledkem ukončení pandemických omezení. Trasa přes centrální Středomoří se na celkovém počtu příjezdů do EU podílela jednou třetinou a v porovnání s předchozím rokem zaznamenala 83% nárůst. Nejčastější národností osob přicházejících do Evropy mimo pravidelné trasy je syrská, následuje tuniská, marocká, alžírská a afghánská. Také v roce 2021 tvořily ženy méně než 10 % příchozích, což je výrazný pokles oproti roku 2019, zatímco podíl nezletilých zůstal stabilní.

Text: jag, Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022

Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
20.01.2022