Otec Patton: Ve Svaté zemi jednota křesťanů narůstá

Audience u Svatého otce nás povzbudila a nasměrovala, říká otec Francesco Patton. Navzdory složitému blízkovýchodnímu kontextu příklady žitého bratrství nechybí, dodává v rozhovoru pro Vatikánská média františkánský kustod Svaté země.
Publikováno: 18. 1. 2022 16:00

Johana Bronková - Vatican News

„Nešetřili jsme podrážky svých bot“ – parafrázuje otec Patton loňské papežské poselství ke Dni sdělovacích prostředků. „Kdo pracuje v médiích ve Svaté zemi musí ošoupat své podrážky, aby si uvědomil množství bolesti a problémů, které tu jsou, ale také zrnka dobra, které najdete i v oblastech, kde konflikt pokračuje už deset let jako je Sýrie.“ Připomíná, že do péče františkánské kustodie spadá také Libanon, zasažený hlubokou hospodářskou a politickou krizí, nebo oblasti, které v posledních dvou letech strašlivě utrpěly kvůli pandemii, jako Palestina a Jeruzalém.

Navzdory tomu a možná právě proto mluví otec Patton o dobrých mezináboženských zkušenostech: „Z mezináboženského hlediska máme mimořádně zajímavé zkušenosti. V Izraeli například probíhá dialog s židovskými komunitami, kde dochází k vytváření silných pout bratrství. Mám na mysli společné dny, které pořádáme s židovskou komunitou v Ein Karem, nebo na oblast vzdělání, jako třeba hudební konzervatoř „Magnificat“ v Jeruzalémě, kde najdeme židovské, křesťanské i muslimské profesory a studenty. V Sýrii považuji za jednu z nejpříznačnějších akcí tohoto druhu iniciativa, která chce dát jméno a budoucnost dětem v Aleppu. Těm, které zůstaly bez otců, a nemohly být tedy registrovány v matrikách. Díky spolupráci místného muftího, biskupa a naší františkánské farnosti se nám podařilo skutečně dát jméno a tím i budoucnost těmto dětem. Podobně se podařilo také spustit program na pomoc dětem a mladým lidem traumatizovaným z dlouhých let konfliktu. Jsou to znamení „možného bratrství“, ve jménu dobra pro člověka a pro ty nejkřehčí.”

Na místa spojená s Ježíšovým životem míří kroky křesťanů všech tradic. Jejich prolínání je takřka hmatatelnou příležitostí k prožití jednoty, vypráví dále otec Patton. „Troufám si říci, že Svatá země je místem, kde jsou křesťanské komunity jednotě nejblíže. Řekl bych, že ve Svaté zemi se možná méně teoretizuje o ekumenismu, ale jednota se více uskutečňuje v praxi. Za posledních šest let – mluvím z vlastní zkušenosti – jsem mohl sledovat vytrvalý nárůst této jednoty,“ říká kustód Svaté země a vrací se k symbolu hvězdy, který se letos objevil v mottu Týdne modliteb za jednotu křesťanů:

„My slavíme Zjevení Páně 6. ledna a odpoledne toho dne začínají východní křesťané slavit vánoce. V tento den se kolem jeslí, do nichž Maria vložila Dítě Ježíše, shromáždí vpodstatě všechny církve Východu i Západu. Některé slaví epifanii, jiné Narození Páně. Bylo by opravdu krásné zaměřit se někdy na tento obraz, abychom ukázali, že navzdory zdánlivému zmatku se v této betlémské jeskyni uskutečňuje – jistě velmi sui generis – jednota křesťanů.“

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022