Otec Patton: Ve Svaté zemi jednota křesťanů narůstá

Datum publikace18. 1. 2022, 16.00

Audience u Svatého otce nás povzbudila a nasměrovala, říká otec Francesco Patton. Navzdory složitému blízkovýchodnímu kontextu příklady žitého bratrství nechybí, dodává v rozhovoru pro Vatikánská média františkánský kustod Svaté země.

Johana Bronková - Vatican News

„Nešetřili jsme podrážky svých bot“ – parafrázuje otec Patton loňské papežské poselství ke Dni sdělovacích prostředků. „Kdo pracuje v médiích ve Svaté zemi musí ošoupat své podrážky, aby si uvědomil množství bolesti a problémů, které tu jsou, ale také zrnka dobra, které najdete i v oblastech, kde konflikt pokračuje už deset let jako je Sýrie.“ Připomíná, že do péče františkánské kustodie spadá také Libanon, zasažený hlubokou hospodářskou a politickou krizí, nebo oblasti, které v posledních dvou letech strašlivě utrpěly kvůli pandemii, jako Palestina a Jeruzalém.

Navzdory tomu a možná právě proto mluví otec Patton o dobrých mezináboženských zkušenostech: „Z mezináboženského hlediska máme mimořádně zajímavé zkušenosti. V Izraeli například probíhá dialog s židovskými komunitami, kde dochází k vytváření silných pout bratrství. Mám na mysli společné dny, které pořádáme s židovskou komunitou v Ein Karem, nebo na oblast vzdělání, jako třeba hudební konzervatoř „Magnificat“ v Jeruzalémě, kde najdeme židovské, křesťanské i muslimské profesory a studenty. V Sýrii považuji za jednu z nejpříznačnějších akcí tohoto druhu iniciativa, která chce dát jméno a budoucnost dětem v Aleppu. Těm, které zůstaly bez otců, a nemohly být tedy registrovány v matrikách. Díky spolupráci místného muftího, biskupa a naší františkánské farnosti se nám podařilo skutečně dát jméno a tím i budoucnost těmto dětem. Podobně se podařilo také spustit program na pomoc dětem a mladým lidem traumatizovaným z dlouhých let konfliktu. Jsou to znamení „možného bratrství“, ve jménu dobra pro člověka a pro ty nejkřehčí.”

Na místa spojená s Ježíšovým životem míří kroky křesťanů všech tradic. Jejich prolínání je takřka hmatatelnou příležitostí k prožití jednoty, vypráví dále otec Patton. „Troufám si říci, že Svatá země je místem, kde jsou křesťanské komunity jednotě nejblíže. Řekl bych, že ve Svaté zemi se možná méně teoretizuje o ekumenismu, ale jednota se více uskutečňuje v praxi. Za posledních šest let – mluvím z vlastní zkušenosti – jsem mohl sledovat vytrvalý nárůst této jednoty,“ říká kustód Svaté země a vrací se k symbolu hvězdy, který se letos objevil v mottu Týdne modliteb za jednotu křesťanů:

„My slavíme Zjevení Páně 6. ledna a odpoledne toho dne začínají východní křesťané slavit vánoce. V tento den se kolem jeslí, do nichž Maria vložila Dítě Ježíše, shromáždí vpodstatě všechny církve Východu i Západu. Některé slaví epifanii, jiné Narození Páně. Bylo by opravdu krásné zaměřit se někdy na tento obraz, abychom ukázali, že navzdory zdánlivému zmatku se v této betlémské jeskyni uskutečňuje – jistě velmi sui generis – jednota křesťanů.“

Autor článku: TS ČBK