Biskup Cikrle převezme titul čestného občana města Brna

V úterý 25. ledna 2022 převezme diecézní biskup Vojtěch Cikrle titul čestného občana města Brna.
Publikováno: 20. 1. 2022 12:30

Foto: Lenka Fojtíková

 „Čestné občanství je nejvyšším osobním vyznamenáním, které můžeme jako město udělit. Náleží těm, kteří svůj život a práci zasvětili právě Brnu. Výraznou měrou reprezentují město navenek, ale zejména mají silný vztah k městu, pomáhají mu se rozvíjet,“ uvedl první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Čestné občanství udělují zastupitelé jednou za volební období, v současné době má Brno čtyřicet jedna čestných občanů.  Společně s diecézním biskupem  Vojtěchem Cikrlem titul letos dostane předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, historička Milena Flodrová a in memoriam jazzový hudebník Gustav Brom a  filozof Roger Vernon Scruton.

 „Už od doby, kdy se středověké Brno stalo ve 13. století městem, objevují se v jeho kronikách jména osobností, které nějakým způsobem ovlivňovaly jeho vývoj. Je potěšující, že tady takoví lidé žijí stále. Označil bych je za vizionáře, kteří vidí daleko dopředu, ale umí a chtějí se rozhlížet i kolem sebe, protože budoucnost začíná dnes a oni ji svým nadáním, schopnostmi a prací tvoří. Budují tak pevný základ prestiže Brna doma i v zahraničí. Město si toho váží, a proto také v roce 1993 založilo tradici udělování Cen města Brna,“ řekl  náměstek primátorky pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

  

 (Zdroj: Tiskové zprávy Magistrátu města Brna, web Petra Hladíka)

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022