Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Datum publikace20. 1. 2022, 14.30

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.

Jak čteme v dnešním tiskovém sdělení, prefekt Kongregace pro svatořečení předložil papeži souhlas plenárního shromáždění tohoto vatikánského dikasteria ohledně udělení titulu učitel všeobecné církve sv. Ireneji z Lyonu.

Sv. Irenej z Lyonu se narodil ve Smyrně, v dnešním Turecku, mezi léty 130 a 140. Biskupem Lyonu byl od roku 177 až do své smrti v roce 202. Lyonská diecéze je nejstarší na území Francie a po Římu také v Evropě. Irenej jako její druhý biskup proslul v boji s herezí dualismu, který hlásal, že člověk je božskou duší uvězněnou v materiálním těle. Za učitele církve bylo doposud uznáno 36 světců.

Připomeňme, že František se o udělení tohoto titulu sv. Ireneji zmínil v minulosti nejméně dvakrát. V konverzaci s francouzskými biskupy na začátku roku 2018 a loni 7. října při setkání se skupinou katolicko-pravoslavného dialogu, kdy označil tohoto světce za “duchovní most mezi východními a západními křesťany”.

Dekrety o hrdinských ctnostech

Papež František rovněž schválil vydání dekretů o hrdinském stupni ctností tří italských řeholníků. Prvním je Francesco Saverio Toppi (26. června 1925 - 2. dubna 2007), kapucín a pozdější arcibiskup prelát pompejského poutního místa P. Marie Růžencové, od jehož smrti uplynulo teprve necelých 14 let. A dále dvě řeholní sestry žijící na přelomu 19. a 20 století: Maria Teresa (občanským jménem Raffaella) De Vincentini, (1. května 1872 - 23. listopadu 1936), zakladatelka kongregace malých dělnic svatých srdcí, a Gabriella (občanským jmenném Teresa) Borgarino (2. září 1880 - 1. ledna 1949) ze Společnosti dcer milosrdné lásky.

Zdroj: Vatican News, job

Autor článku: Tereza Myslilová