Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc únor 2022

V měsíci únoru se modleme za větší zodpovědnost médií při šíření zpráv.
Publikováno: 12. 2. 2022 12:30

Dva lidské příběhy se staly příležitostí, aby papež František poukázal na naši běžnou zkušenost. Bohužel jsme si přespříliš zvykli na proud špatných zpráv. Máme kolem sebe barikády neochoty zabývat se těmi věcmi kolem sebe, které se nás nedotýkají přímo. Obrnili jsme se proti nim. Uprostřed tolika špatných zpráv však existují dobré věci. Slovy papeže: svatí odvedle. Můžeme je najít v našem nejbližším sousedství: „V Maroku se celý národ spojil, aby zachránil Rayana. Všichni pracovali na záchraně dítěte! Dali do toho všechno, co měli. Bohužel se jim to nepodařilo. Ale ten příklad, ty fotografie lidí, kteří tam čekají na záchranu dítěte! Děkujeme těmto lidem za toto svědectví! A druhý příběh se do novin nedostal. Ghanský mladý muž, pětadvacet let, migrant, který si vytrpěl vše, co nespočet dalších migrantů, se nakonec usadil v Monferratu a začal pracovat ve vinařství, aby si zajistil budoucnost. A onemocněl rakovinou, umírá. Když mu řekli pravdu a zeptali se ho, co by chtěl udělat, odpověděl: ‚Vrátit se domů a obejmout tátu, než zemře,‛ – když umíral, vzpomněl si na svého otce. V této italské vesnici potom uspořádali sbírku, vybavili ho léky, koupili mu i jeho snoubence letenku a poslali jej domů, aby mohl zemřít v náručí svého otce.“

Proč jsme náchylnější zaposlouchat se vehementně do špatných zpráv než se naladit na zprávy dobré? Není to často jen proto, že nechceme hledat společnou řeč? Nakloněností ke špatným zprávám si ospravedlňujeme své pohodlí. Proč se namáhat rozumět tomu, co je za tím? Z dobrého bydla, na něž jsme si zvykli a kterého se nadto bezostyšně domáháme, zjevně morálně chátráme. Netrojčíme natolik, že v rodinách okolo očkování vedeme ideologické války? Nestěžujme si na okolí! Čím živíme své srdce, tím ústa přetékají! Spíše se nenechejme rekrutovat do těchto zbytečných informačních válek a uplatněme jednoduchou protiakci – osvědčenou metodu vědomě jít proti proudu (agere contra). Možná se tomu člověku odvedle moje dobré slovo, které si pro něj vědomě připravím, stane zprávou dne. Staňme se svatými odvedle. Ještě dnes, stejně tak i zítra a pozítří. Spoléhejme se na malé krůčky, které připravují epochální změny.
 
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022

Vedení COMECE a CEC navštíví příští týden Česko

V rámci probíhajícího českého předsednictví v Radě EU navštíví 7.-8. prosince 2022 Prahu ekumenická delegace Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC).
30.11.2022