Časopis Fermentum vychází v nové podobě

Česká biskupská konference od letošního roku převzala vydávání časopisu Fermentum. První nově koncipované vydání tohoto elektronického čtvrtletníku, jehož novou součástí je stálá příloha Živá teologie, je k dispozici na zkoušku zdarma po registraci na portálu Cirkev.cz.
Publikováno: 17. 2. 2022 17:00

Fermentum (latinsky „kvas“) přináší inspiraci pro neděle a významné dny liturgického roku. Autory promluv jsou duchovní českých a moravských diecézí – biskupové, kněží a jáhni. Homilie doplňují také krátké texty pro bohoslužby s dětmi. „Fermentum chce sloužit zvláště těm, kdo slouží, nyní však chce oslovit kromě duchovních také všechny ostatní spolupracovníky a stát se tak časopisem pro spiritualitu pokřtěných, zasvěcených a vysvěcených, jak říká jeho obnovený podtitul,“ uvedl šéfredaktor časopisu jáhen Pavel Černuška.
 
Nová stálá příloha Živá teologie svým názvem odkazuje na prorocké postavy Josefa Zvěřiny a Oty Mádra. Teologie, která je živá, totiž propojuje teology a věřící společným zájmem. Je tedy také školou synodality, po níž volá papež František. Příloha Živá teologie nechce nikoho omezovat přimykáním se k určité teologické škole nebo spiritualitě, ale nabízí teologickou reflexi aktuálních otázek či dění, informuje o inspirativních formách pastorace v nejširším smyslu slova, ale také představuje kněžské osobnosti naší vzdálené i nedávné minulosti. Svými texty chce tvořit další pomyslný most mezi striktně akademickými studiemi a popularizací a podpořit ty, kdo slouží sestrám a bratřím ve svých společenstvích.
 
Příspěvky v příloze Živá teologie procházejí anonymizovaným recenzním řízením. V redakční radě přílohy pod vedením šéfredaktora časopisu jáhna Pavla Černušky (Arcibiskupství olomoucké) jsou P. Pavel Frývaldský (FF ZČU, KTF UK), pedagožka a teoložka Pavla Edita Herciková (Pedagogické centrum Arcibiskupství pražského), spirituál a učitel P. Jiří Janalík (Biskupské gymnázium Brno), teolog a filosof Tomáš Machula (TF JU), teolog P. Ctirad Václav Pospíšil (TF JU, KTF UK), P. Stanislav Přibyl (generální sekretář ČBK) a teoložka Veronika Řeháková (TF JU, Biskupské gymnázium Brno).
 
Fermentum vychází z rozhodnutí ČBK již od roku 1994 a až do roku 2018 jej vydávala Matice cyrilometodějská v Olomouci. Poté jeho vydávání zajišťoval pro Liturgickou komisi ČBK jáhen Pavel Černuška, současný šéfredaktor časopisu.
 
Časopis Fermentum je dalším katolickým médiem po Katolickém týdeníku, které bude distribuováno výhradně na portálu Cirkev.cz. Na stránce fermentum.cirkev.cz si můžete po registraci stáhnout první vydání časopisu v PDF, a udělat si tak představu o jeho nové obsahové i grafické podobě. Předplatné časopisu si budete moci během března zakoupit v sekci předplatné v našem e-shopu.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022