Časopis Fermentum vychází v nové podobě

Datum publikace17. 2. 2022, 17.00

Česká biskupská konference od letošního roku převzala vydávání časopisu Fermentum. První nově koncipované vydání tohoto elektronického čtvrtletníku, jehož novou součástí je stálá příloha Živá teologie, je k dispozici na zkoušku zdarma po registraci na portálu Cirkev.cz.

Fermentum (latinsky „kvas“) přináší inspiraci pro neděle a významné dny liturgického roku. Autory promluv jsou duchovní českých a moravských diecézí – biskupové, kněží a jáhni. Homilie doplňují také krátké texty pro bohoslužby s dětmi. „Fermentum chce sloužit zvláště těm, kdo slouží, nyní však chce oslovit kromě duchovních také všechny ostatní spolupracovníky a stát se tak časopisem pro spiritualitu pokřtěných, zasvěcených a vysvěcených, jak říká jeho obnovený podtitul,“ uvedl šéfredaktor časopisu jáhen Pavel Černuška.

Nová stálá příloha Živá teologie svým názvem odkazuje na prorocké postavy Josefa Zvěřiny a Oty Mádra. Teologie, která je živá, totiž propojuje teology a věřící společným zájmem. Je tedy také školou synodality, po níž volá papež František. Příloha Živá teologie nechce nikoho omezovat přimykáním se k určité teologické škole nebo spiritualitě, ale nabízí teologickou reflexi aktuálních otázek či dění, informuje o inspirativních formách pastorace v nejširším smyslu slova, ale také představuje kněžské osobnosti naší vzdálené i nedávné minulosti. Svými texty chce tvořit další pomyslný most mezi striktně akademickými studiemi a popularizací a podpořit ty, kdo slouží sestrám a bratřím ve svých společenstvích.

Příspěvky v příloze Živá teologie procházejí anonymizovaným recenzním řízením. V redakční radě přílohy pod vedením šéfredaktora časopisu jáhna Pavla Černušky (Arcibiskupství olomoucké) jsou P. Pavel Frývaldský (FF ZČU, KTF UK), pedagožka a teoložka Pavla Edita Herciková (Pedagogické centrum Arcibiskupství pražského), spirituál a učitel P. Jiří Janalík (Biskupské gymnázium Brno), teolog a filosof Tomáš Machula (TF JU), teolog P. Ctirad Václav Pospíšil (TF JU, KTF UK), P. Stanislav Přibyl (generální sekretář ČBK) a teoložka Veronika Řeháková (TF JU, Biskupské gymnázium Brno).

Fermentum vychází z rozhodnutí ČBK již od roku 1994 a až do roku 2018 jej vydávala Matice cyrilometodějská v Olomouci. Poté jeho vydávání zajišťoval pro Liturgickou komisi ČBK jáhen Pavel Černuška, současný šéfredaktor časopisu.

Časopis Fermentum je dalším katolickým médiem po Katolickém týdeníku, které bude distribuováno výhradně na portálu Cirkev.cz. Na stránce fermentum.cirkev.cz si můžete po registraci stáhnout první vydání časopisu v PDF, a udělat si tak představu o jeho nové obsahové i grafické podobě. Předplatné časopisu si budete moci během března zakoupit v sekci předplatné v našem e-shopu.

Autor článku: Monika Klimentová