Modlitby a bohoslužby za Ukrajinu v ČR

Přinášíme Vám přehled modliteb za situaci na Ukrajině. Informace průběžně aktualizujeme. Víte-li o nějaké modlitbě, kterou neuvádíme, kontaktujte nás na emailu tisk@cirkev.cz, rádi ji v našem seznamu zveřejníme.
Publikováno: 24. 2. 2022 11:30

Pražská arcidiecéze

Modlitby za mír na Ukrajině v Praze v kostele sv. Štěpána ve Štěpánské ulici proběhnou v pondělí 28.2. od 19:00, v úterý 1.3. od 18:45 a ve čtvrtek 3.3. také od 18:45. Organizuje komunita Sant' Egidio. Více informací ZDE.

Římskokatolická farnost u kostela sv. Remigia srdečně zve k modlitbě růžence před čtvrteční mší svatou 24. února od 16.30. Úmysl je za mír ve světě, zvlášť na Ukrajině.

Dnes 24. února v 17.00 se bude konat mše svatá za Ukrajinu v kostele sv. Remigia v Praze-Čakovicích

V pátek 25. února v 18.00 bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit mši svatou za mír. 

Některé liturgické texty zazní v ukrajinštině. Všichni jsou srdečně zváni. Prosíme civilní autority se zvláštním protokolárním přístupem (z řad ústavních činitelů, diplomatického sboru, státní správy a samosprávy), aby se přihlásily na recepci Arcibiskupství pražského – telefon: 220 392 111.
Parkování na Hradčanském náměstí nebude možné zajistit. Mši bude živě přenášet TV Noe.

V pátek 25. února v 17.30 proběhne v kostele svatého Václava, Proboštská 3, Praha 6 - Dejvice modlitba růžence za mír na Ukrajině. 

Poutní mše svatá za mír v Evropě a na Ukrajině se bude konat také ve Staré Boleslavi v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v neděli 27. února od 9.00.

V bazilice na Strahově se bude toto pondělí 28. února po večerní mši svaté, která je v 18.00, konat adorace do 22.00 za mír ve světě a na Ukrajině. Poté v postním období vždy ve středu v 17.30 růženec (poprvé 9.3.) a v pátek v 17.30 křížovou cestu (poprvé 4.3.) za mír ve světě a za vyřešení situace mezi Ruskem a Ukrajinou.

Plzeňská diecéze

Ve čtvrtek 24. února od 19.00 do 20.00 budou kostely v Dolní Bělé, Ledcích, Všerubech, Plasích a Manětíně otevřeny k tiché modlitbě za Ukrajinu a lidi trpící válkou.

V Karlových Varech-Rybářích bude dnes 24. února sloužena mše sv. v 18.00 za vyprošení míru v době války na Ukrajině.

Dnes 24. února se bude v 18.00 v kostele Panny Marie Věrné v Ostrově konat mše svatá za obyvatele Ukrajiny, za oběti, o navrácení pokoje a za dar smíření.

Dnes 24. února se bude v 18.00 konat v kostele sv. Tomáše v Nýrsku mše svatá za Ukrajinu. Poté bude do 20.00 možné zůstat na tichou adoraci.

Diecéze ostravsko-opavská

Farnost Zlaté Hory zve do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Městě ve čtvrtek, pátek a v sobotu vždy v 17.30 a v neděli v 8.30 k modlitbě růžence za Ukrajinu.

Diecéze královéhradecká

Diecézní centrum pro seniory v Hradci Králové zve k online bohoslužbě a modlitbě za mír na Ukrajině a ve světě dnes ve čtvrtek 24. února. Mše svatá se bude konat od 18.00, poté od 18.40 proběhne modlitba růžence. Odkaz pro online vysílání je ZDE.

Křesťanské církve ve Vysokém Mýtě zvou dnes 24. února v 18.30 do kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě ke společné modlitbě za Ukrajinu a mír ve světě. Přijďme se společně pomodlit a zapálit svíci za Ukrajinu a za naše trpící bratry a sestry.

Modlitba za mír na Ukrajině a v celé Evropě se uskuteční v noci ze soboty 26. na neděli 27. února v kostele svatého Jakuba v Kutné Hoře. Kostel bude k modlitbě otevřen od sobotních 17.00 do nedělních 9.00 hodin, po celou dobu bude na oltáři vystavena Nejsvětější svátost. Modlitba vyvrcholí společným slavením nedělní mše svaté.

 

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Biskup Pavel Konzbul: Vidět, žít a vyznat

Biskupové od nás i ze zahraničí, zástupce apoštolské nunciatury, členové kapitul, rektoři seminářů a další osobnosti církevního života se sjeli do Brna, aby přivítali nově jmenovaného 14. diecézního biskupa brněnského Mons. Pavla Konzbula.
29.06.2022

Arcibiskup Jan Graubner obdržel pallium

Z rukou Svatého otce Františka obdržel dnes, na svátek sv. Petra a Pavla, ve svatopeterské bazilice ve Vatikánu, nastupující pražský arcibiskup Jan Graubner pallium.
29.06.2022

New Generation z Kyjeva v Nové Pace

Sbor Jednoty bratrské v Nové Pace připravil bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny v Hotelu Centrál i v dalších bytech a domech. To vše je propojeno s křesťanskou bilingvní (ukrajinština a angličtina) školou New Generation z Kyjeva, kterou vedení školy Brána navštívilo před čtyřmi lety. Nyní její ředitelka hledala místo, kde by mohly složit hlavu rodiny spojené s touto školou (asi 100 osob), ale i samotná škola obnovit každodenní výuku. Společenství pomohlo sehnat prostory, kde jsou každý den vyučovány ukrajinské děti, které se přestěhovaly s rodiči do Nové Paky, a některé jsou nadále vyučovány online. Škola NG spolupracuje s Bránou: chodí tam na obědy, učí se česky, dělají výlety a podobně. Je to oboustranně obohacující spolupráce. V současnosti dochází k registraci všech ukrajinských dětí do školy Brána, i když ještě není jisté, jestli zde všechny zůstanou na další školní rok nebo se vrátí do své země.
28.06.2022

Novinky v novopacké škole Brána

Počátkem roku 2021 škola Brána se zřizovatelem, jímž je Sbor Jednoty bratrské v Nové Pace, došla k rozhodnutí otevřít k mateřské a základní škole další stupeň vzdělávání. Vysoká škola to zatím není, ale střední ano. Už dlouhá léta v Nové Pace vnímali, že učňovské školství potřebuje pozvednout. Jde zejména na chlapce. Mnoho rodičů, než aby syna poslali na „učňák“, raději se ho snaží za každou cenu protlačit na obor s maturitou, i když je jasné, že je spíše praktik. V církevním školství nyní existuje pouze jedna obdobná škola tohoto typu, na Moravě. Rozhodnutí padlo na obor Instalatér plus. Plus znamená rozšíření studia s přesahem do dalších příbuzných oborů, zejména elektro a stavební. Tato Mistrovská střední výhledově cílí i na maturitu. Prioritou je bezpečné prostředí – to, co mnoho současných škol postrádá. Proto byl současně založen pro vzdálenější zájemce i Domov mládeže. Střední škola zahájí činnost 1. září 2022.
28.06.2022

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022