Lupa
Obsah
Portál

Předseda evropských biskupů k situaci na Ukrajině

Datum publikace24. 2. 2022, 16.45
TiskTisk

Kardinál Jean-Claude Hollericha SJ, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), vydal prohlášení k situaci na Ukrajině a v Evropě a vyzývá evropské vlády, aby přijaly uprchlíky z Ukrajiny. 'Je naším posláním, odpovědností a povinností přijmout je a chránit jako bratry a sestry.'

Jsem hluboce znepokojen posledními zprávami o stupňujících se vojenských akcích Ruské federace na Ukrajině, které otevírají alarmující scénář ozbrojeného konfliktu způsobujícího strašlivé lidské utrpení, smrt a zkázu. Mír na celém evropském kontinentu i mimo něj dnes čelí vážnému ohrožení.


Jménem biskupů Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) bych rád znovu zdůraznil naši bratrskou blízkost a solidaritu s lidem a institucemi Ukrajiny.

Sdílíme pocity úzkosti a znepokojení papeže Františka a apelujeme na ruské úřady, aby se zdržely dalších nepřátelských akcí, které by způsobily ještě větší utrpení a nerespektovaly zásady mezinárodního práva. Válka je vážnou urážkou lidské důstojnosti a na našem kontinentu pro ni není místo.

Proto naléhavě žádáme mezinárodní společenství, včetně Evropské unie, aby nepřestávalo usilovat o mírové řešení této krize prostřednictvím diplomatického dialogu. Vyzýváme evropské vedoucí představitele, kteří se dnes sešli na zvláštním zasedání Evropské rady, aby projevili jednotu a podpořili opatření na podporu deeskalace a budování důvěry a zároveň se vyhnuli jakýmkoli krokům, které by mohly potenciálně posílit násilný konflikt.

S ohledem na vznikající humanitární situaci vyvolanou probíhajícími bojovými akcemi vyzýváme evropské společnosti a vlády, aby přijaly uprchlíky, kteří prchají ze své vlasti na Ukrajině před válkou a násilím a hledají mezinárodní ochranu. Je naším posláním, odpovědností a povinností přijmout je a chránit jako bratry a sestry.

Připojujeme se k papeži Františkovi a modlíme se k Panně Marii, Královně míru, aby Pán osvítil ty, kdo nesou politickou odpovědnost, aby 'vážně zpytovali své svědomí před Bohem, který je Bohem míru, a ne války, který je Otcem všech, a ne jen některých, který chce, abychom byli bratry, a ne nepřáteli'.'

 Jean-Claude kardinál Hollerich SJ lucemburský arcibiskup předseda COMECE.

Překlad: Vatican News

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou