Lupa
Obsah
Portál

Prohlášení České biskupské konference k aktuální situaci na Ukrajině

Datum publikace24. 2. 2022, 20.30
TiskTisk

AKTUALIZOVÁNO: Čeští a moravští biskupové jednoznačně odsuzují ruskou agresi na Ukrajinu a vyjadřují svou plnou podporu Ukrajině. Pozor, číslo účtu bylo změněno. Více informací níže.

Čeští a moravští biskupové jednoznačně odsuzují ruskou agresi na Ukrajinu a vyjadřují svou plnou podporu Ukrajině.

Rozhodli, že tuto neděli použijeme při bohoslužbách mešní formulář „V době války nebo rozvratu“ spolu s II. eucharistickou modlitbou „O smíření“, obsažené v Českém misálu, a vyhlašují kostelní sbírku, která bude tuto neděli věnována na pomoc Ukrajině.

Ve spolupráci s Charitou ČR nabízejí humanitární pomoc potřebným a vnitřně vysídleným na Ukrajině i těm, kteří uprchnou do naší země. Zároveň prosí věřící, aby se zapojili do konkrétní pomoci případným uprchlíkům.

Připojují se k výzvě papeže Františka a prosí, aby v den Popeleční středy věřící nabídli své posty a modlitby za Ukrajinu.
 
Praha, 24. února 2022
 
Mons. Jan Graubner
předseda České biskupské konference

POZOR ZMĚNA: Výtěžek nedělní sbírky ZASÍLEJTE NA ÚČET PŘÍSLUŠNÉHO (ARCI)BISKUPSTVÍ. Vybrané prostředky budou následně poukázány příslušné (arci)diecézní charitě, která zajistí pomoc jak přímo v Ukrajině, tak také poskytne pomoc a podporu těm, kteří z Ukrajiny již uprchli nebo uprchnou do naší vlasti. Původní číslo účtu neumožňovalo použít prostředky jinde než na Ukrajině. Každopádně budou všechny prostředky použity v souladu s účelem sbírky a prostřednictvím Charity, jak bylo deklarováno 

Poznámka: 

  • Mešní formulář „V době války nebo rozvratu“ je v Českém misálu na str. 890 (oddíl Mše a modlitby za různé potřeby/ Za veřejné záležitosti), č. 24; II. eucharistická modlitba „O smíření“ je na straně 411 (záložka S2)
  • Biblická čtení k tomuto formuláři jsou k výběru v Lekcionáři VI/1 od str. 429 dále
  • Přikládáme také k využití texty přímluv (viz soubor ke stažení)     
  • Liturgická barva je zelená, případně fialová.

Soubory ke stažení

Autor článku: Monika Klimentová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou