Ve jménu Božím, zastavte se! Výzva CCEE k míru na Ukrajině

Datum publikace24. 2. 2022, 14.45

Z Florencie, kde se koná setkání středomořských biskupů a starostů, mons. Gintaras Grušas, arcibiskup vilniuský a předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), vyzývá k míru na Ukrajině. Text přinášíme v plném znění.

Ve jménu Božím, zastavte se!
Výzva k míru na Ukrajině

Arcibiskup vilniuský a předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), Mons. Gintaras Grušas, hluboce otřesen, vyzývá k míru na Ukrajině, aktuálně z Florencie, kde se účastní setkání s názvem „Mírová hranice ve Středomoří“.

Církve v Evropě důrazně odsuzují čin, ke kterému došlo této noci na Ukrajině: je zapotřebí společného a rozhodného postupu, který okamžitě ukončí ruskou agresi a udělá vše pro záchranu nevinných lidí – žen, mužů, dětí. Ve jménu Božím, okamžitě se zastavte!

Mezinárodní komunita, zejména Evropská unie, ať hledá všechny možné cesty k okamžitému zastavení tohoto konfliktu, aby řinčení zbraní vystřídal dialog a jednání, aby bylo dodrženo mezinárodní právo a zachována nezávislost a územní suverenita Ukrajiny. Ať je zastavena válka, která se z Ukrajiny nevyhnutně může rozšířit do okolních států, a stát se tak hrozbou pro celou Evropu.

Evropští biskupové a společenství křesťanů se modlí za oběti tohoto konfliktu a za jejich rodiny a vyjadřují svou blízkost všem, kdo trpí v důsledku těchto násilných činů.
Připojují se k výzvě papeže Františka, který žádá, abychom se modlili a postili za mír: „Královno Míru, uchraň svět před šíleností války“.

J. Exc. Mons. Gintaras Grušas
Arcibiskup vilniuský a předseda CCEE