Arcibiskup Graubner: Modlíme se za vás a chceme vám pomoci, nejste v tom sami!

Olomoucký arcibiskup a předseda ČBK Mons. Jan Graubner dnes zaslal dopisy třem představitelům katolických církví na Ukrajině: arcibiskupu M. Mokrzyckému, předsedovi Římskokatolické biskupské konference; hlavnímu arcibiskupovi S. Ševčukovi vyššímu archieparchovi Kyjevsko-Halyčskému; metropolitnímu archieparchovi Kyjevskému a apoštolskému administrátorovi Mukačevské eparchie N. Luščakovi.
Publikováno: 25. 2. 2022 22:30

Předseda ČBK v dopisech ukrajinským církevním představitelům vyjadřuje blízkost a podporu v této těžké době, ve které se jejich vlast a lid nachází.

„Ruskou agresi do vaší země rozhodně odsuzujeme," píše arcibiskup Graubner a dodává: „Chci vás jménem celé České biskupské konference, biskupů, kněží i všech věřících z České republiky ujistit o našich modlitbách. Prostřednictvím Charity ČR jsme již vyhlásili humanitární sbírku na pomoc vaší zemi a tuto neděli proběhne ve všech kostelích celorepubliková sbírka, jejíž výtěžek bude prostřednictvím Charity ČR věnován také vašim lidem.“

Arcibiskup dále uvádí, že církev v ČR je připravena pomoci těm, kteří budou v naší zemi hledat zázemí před hrůzami války a poskytnout jim přístřeší a základní prostředky na farách či klášterech. „Vyzvali jsme i naše věřící, aby se na přijetí ukrajinských občanů podíleli ve svých domovech. A pokud bude třeba, nabízíme také naše síly ze strany Charity a dalších dobrovolníků přímo na Ukrajině. Za poslední dny jsem zaznamenal obrovskou vlnu solidarity z mnoha diecézí, řeholních společenství i farností s vaší zemí. Modlíme se za vás a chceme vám pomoci, nejste v tom sami,“ stojí v závěru dopisů.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022