Arcibiskup Graubner: Modlíme se za vás a chceme vám pomoci, nejste v tom sami!

Olomoucký arcibiskup a předseda ČBK Mons. Jan Graubner dnes zaslal dopisy třem představitelům katolických církví na Ukrajině: arcibiskupu M. Mokrzyckému, předsedovi Římskokatolické biskupské konference; hlavnímu arcibiskupovi S. Ševčukovi vyššímu archieparchovi Kyjevsko-Halyčskému; metropolitnímu archieparchovi Kyjevskému a apoštolskému administrátorovi Mukačevské eparchie N. Luščakovi.
Publikováno: 25. 2. 2022 22:30

Předseda ČBK v dopisech ukrajinským církevním představitelům vyjadřuje blízkost a podporu v této těžké době, ve které se jejich vlast a lid nachází.

„Ruskou agresi do vaší země rozhodně odsuzujeme," píše arcibiskup Graubner a dodává: „Chci vás jménem celé České biskupské konference, biskupů, kněží i všech věřících z České republiky ujistit o našich modlitbách. Prostřednictvím Charity ČR jsme již vyhlásili humanitární sbírku na pomoc vaší zemi a tuto neděli proběhne ve všech kostelích celorepubliková sbírka, jejíž výtěžek bude prostřednictvím Charity ČR věnován také vašim lidem.“

Arcibiskup dále uvádí, že církev v ČR je připravena pomoci těm, kteří budou v naší zemi hledat zázemí před hrůzami války a poskytnout jim přístřeší a základní prostředky na farách či klášterech. „Vyzvali jsme i naše věřící, aby se na přijetí ukrajinských občanů podíleli ve svých domovech. A pokud bude třeba, nabízíme také naše síly ze strany Charity a dalších dobrovolníků přímo na Ukrajině. Za poslední dny jsem zaznamenal obrovskou vlnu solidarity z mnoha diecézí, řeholních společenství i farností s vaší zemí. Modlíme se za vás a chceme vám pomoci, nejste v tom sami,“ stojí v závěru dopisů.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022