Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Předseda biskupů EU vyzývá moskevského patriarchu Kirilla, aby se zapojil do zastavení války

Datum publikace10. 3. 2022, 15.15
TiskTisk

Předseda biskupů zemí EU kardinál Jean-Claude Hollerich adresoval 8. března 2022 dopis moskevskému patriarchovi Kirillovi a žádá ho, aby neodkladně vyzval ruské úřady k okamžitému zastavení nepřátelských akcí proti ukrajinskému lidu.

V dopise adresovaném Jeho Svatosti Kirillovi, patriarchovi moskevskému a celé Rusi, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) J. Em. Jean-Claude kardinál Hollerich SJ, vyzval patriarchu, aby intervenoval u ruských úřadů a „projevil dobrou vůli k hledání diplomatického řešení konfliktu, které bude založené na dialogu, zdravém rozumu a dodržování mezinárodního práva“.

Předseda biskupů zemí EU zdrcený tragickými svědectvími, která přicházejí z obléhaných oblastí na Ukrajině, patriarchu rovněž vyzval, aby se zasadil o „bezpečné humanitární koridory a neomezený přístup k humanitární pomoci“.

Kardinál Hollerich se na patriarchu obrací i proto, že by ze své pozice mohl přinést znamení naděje k mírovému řešení tohoto konfliktu. Připomněl také společné prohlášení patriarchy Kirilla a papeže Františka z roku 2016, v němž vyjádřili politování nad tehdy probíhajícími nepřátelskými událostmi na Ukrajině. „Prosíme, aby tato silná slova nepřišla nazmar,“ dodal předseda COMECE.

V lednu 2022, kdy napětí na východní hranici EU narůstalo, kardinál Hollerich vyzval k odložení konkrétních zájmů a podpoře kroků vedoucích k deeskalaci a budování důvěry.

Po ruské vojenské invazi na Ukrajinu koncem února 2022 odsoudil předseda COMECE nepřátelské akce „jako vážné ohrožení míru na celém evropském kontinentu i mimo něj“ a apeloval na evropské společnosti a vlády, aby přijímaly uprchlíky hledající mezinárodní ochranu.

Dopis ke stažení ZDE.

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou