Slavnostní liturgie „Výjevy z Apokalypsy“ v katedrále sv. Mikuláše

Datum publikace17. 3. 2022, 9.45

Monumentální tapiserie obrazového cyklu „VÝJEVY Z APOKALYPSY“ budou zdobit presbytář českobudějovické katedrály sv. Mikuláše. Autorem tapiserií je celosvětově uznávaný slovinský umělec, teolog a jezuita P. Marko Ivan Rupnik, S.J. V pátek 18. března 2022 v 17:00 hod. nové umělecké dílo – za účasti autora – požehná Mons. Vlastimil Kročil, biskup českobudějovický.

V pátek 18. března 2022 od 17:00 také budete moci sledovat přímý přenos této slavnostní liturgie z katedrály sv. Mikuláše na YouTube kanálu Biskupství českobudějovické.

Tapiserie byly vyrobeny v tkalcovské umělecké dílně Roberta Goloba (Lublaň, Slovinsko). Každá ze šesti tapiserií (376 cm x 235 cm) zobrazuje jeden ústřední motiv z knihy Zjevení sv. Jana (Apokalypsa) o rozměrech 282 cm x 234 cm. Hlavní motiv je vždy doplněn třemi menšími výjevy (94 cm x 78 cm) ze Starého či Nového Zákona. Žádný z výjevů obrazového cyklu není osamocen, všechny dohromady utvářejí jeden organický celek a vyjadřují způsob vidění „jednoho v mnohosti“. Dílo P. Marko Rupnika je zcela originální jak teologickým obsahem, tak výtvarným zpracováním. Obrazový cyklus propojuje a opticky sjednocuje celý prostor presbytáře a v rozměru časovém duchovně propojuje minulost, přítomnost i budoucnost.

„Presbytář má pro každý kostel naprosto zásadní liturgický význam a nelze jej jen jednoduše esteticky vyzdobit libovolným uměleckým dílem. Na počátku procesu tedy bylo nutné určit ústřední téma, kterým se stala kniha Zjevení sv. Jana. Z mnoha vynikajících výtvarníků byl nakonec vybrán otec Rupnik,“ popisuje celý proces děkan katedrály Zdeněk Mareš. „Tímto dílem lze považovat celý interiér katedrály za dokončený a prostor presbytáře tak nabývá ještě vyššího duchovního významu a stává se ústředním místem evangelizace a stálé liturgicko-spirituální výchovy pro všechny příchozí,“ dodává Zdeněk Mareš.Ježíš

Ježíš (archiv katedrály sv. Mikuláše)

Vítěz nad smrtí (archiv katedrály sv. Mikuláše) - Vítěz nad smrtí vyjíždí na bílém koni, aby znovu vítězil (Zj 6)

Autor článku: TS ČBK