Každá víra prochází zkouškami, válkou na Ukrajině ale může být i posilněna, říká Duka

Pražský arcibiskup Dominik Duka označil jako selhání výroky moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje politiku ruského prezidenta Vladimira Putina. V Událostech, komentářích mluvil i o tom, jak podpořit ruskou veřejnost v odporu proti vládě.
Publikováno: 21. 3. 2022 16:15

Podle Duky každá víra prochází zkouškami, válkou na Ukrajině však může být i posilněna. „Současný svět spoléhá na sílu, finance, bohatství a najednou jsme svědky toho, že poměrně chudá země s ne dobře vyzbrojenou armádou se dokázala postavit a už tři týdny vzdoruje jedné z velmocí,“ sdělil Duka.

„Pro mě je to ukázka toho, že rodina, národ, vlast nejsou prázdná slova, a že také muž a žena zde plní svoji roli, která ukazuje velikost a důstojnost člověka. To myslím, že je určité povzbuzení pro nás pro všechny,“ uvádí arcibiskup. Podle něj na Ukrajinu míří ze strany katolické církve síla slova a podpora ze strany různých církevních představitelů. Zmínil také hlas kyjevského řeckokatolického arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka.

Moskevský patriarcha Kirill je zastáncem kremelské politiky, invazi označil za spravedlivou odplatu za vyhlazování Rusů v Donbasu. Duka to označil za selhání. „To je určitá tragédie, ke které došlo v křesťanství, protože můžeme historicky říct, že byzantští patriarchové a ruští patriarchové se velmi často stali kaplany císaře nebo cara a do jisté míry hájili politiku této země. Byli úzce spojeni,“ popisuje Duka.

Paralely s totalitním Československem

Duka mluvil o zavražděných kněžích a duchovních a věřících, kteří měli v době říjnové revoluce a komunistické diktatury odvahu. „Škoda, že pan patriarcha nežije z tohoto duchovního pokladu i ruské pravoslavné církve,“ míní arcibiskup.

Duka vidí paralely mezi ruskou veřejností pod nátlakem totalitního státu a životem v totalitním Československu. Podle něj pomohlo, když papež Jan Pavel II. přímo jmenoval disidenty, kteří byli v první vlně po uveřejnění Charty 77 uvězněni.

„Každá podpora, projev, posílání dopisů, určité demonstrace i v našich zemích povzbudí. A povzbudí i vnitřní odpor,“ uvádí Duka k podpoře ruské společnosti proti prezidentu Putinovi, který si podle něj musí uvědomit, že válku prohrál.

Celý rozhovor s kardinálem Dukou můžete shlédnout na webu České televize.

(převzato z webu České televize)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022