Evropské církve žádají prezidenty Putina a Zelenského o velikonoční příměří na Ukrajině

Datum publikace13. 4. 2022, 15.15

Předsedové Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církví (CEC), kard. Jean-Claude Hollerich SJ a rev. Christian Krieger, zaslali v pondělí 11. dubna dopis adresovaný prezidentům Ruska a Ukrajiny Vladimíru Putinovi a Volodymyru Zelenskému, v němž vyzývají k velikonočnímu příměří na Ukrajině od půlnoci 17. dubna do půlnoci 24. dubna.

Představitelé evropských křesťanských církví v listě, který byl dnes zveřejněn, žádají o „všeobecné příměří, aby křesťané v Rusku a na Ukrajině, sestry a bratři v Kristu, měli možnost slavit Velikonoce v míru a důstojně“. Jak pokračují, „takové příměří by bylo přínosem i pro všechny občany obou zemí, kteří by si mohli oddechnout od znepokojivé nejistoty o životy svých blízkých, kteří buď bojují v konfliktech, nebo jsou jimi postiženi“, uvádí se v listě.

Výzva obou evropských křesťanských institucí je ozvěnou apelu papeže Františka, který při generální audienci 10. dubna naléhal na složení zbraní a zahájení velikonočního příměří, ovšem „nikoli k tomu, aby se získal čas k opětovnému zbrojení a obnovení bojů, ale příměří k dosažení míru prostřednictvím skutečných jednání ochotných k určitým ústupkům pro dobro lidí“.

Předsedové Komise biskupských konferencí Evropské unie a Konference evropských církví o své výzvě rovněž informovali patriarchu moskevského a celého Ruska Kirilla a vybídli ho, aby jejich iniciativu podpořil. „Mohl byste tak ukázat, jak velký význam přikládáte tomu, aby křesťané v Rusku a na Ukrajině, sestry a bratři v Kristu, získali potřebný oddech a mohli v klidu a důstojně oslavit Velikonoce“, stojí v jejich společném dopise patriarchovi Kirillovi.

Kardinál Hollerich a reverend Krieger se také obracejí na církevní představitele a společenství v celé Evropě, aby se k jejich výzvě připojili. Od vstupu ruských vojsk na ukrajinské území 24. února se Komise biskupských konferencí Evropské unie a Konference evropských církví věnují modlitbám a zasazují se za mír.

Přeložila: Jana Gruberová

Autor článku: TS ČBK