Evropské církve žádají prezidenty Putina a Zelenského o velikonoční příměří na Ukrajině

Předsedové Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církví (CEC), kard. Jean-Claude Hollerich SJ a rev. Christian Krieger, zaslali v pondělí 11. dubna dopis adresovaný prezidentům Ruska a Ukrajiny Vladimíru Putinovi a Volodymyru Zelenskému, v němž vyzývají k velikonočnímu příměří na Ukrajině od půlnoci 17. dubna do půlnoci 24. dubna.
Publikováno: 13. 4. 2022 15:15

Představitelé evropských křesťanských církví v listě, který byl dnes zveřejněn, žádají o „všeobecné příměří, aby křesťané v Rusku a na Ukrajině, sestry a bratři v Kristu, měli možnost slavit Velikonoce v míru a důstojně“. Jak pokračují, „takové příměří by bylo přínosem i pro všechny občany obou zemí, kteří by si mohli oddechnout od znepokojivé nejistoty o životy svých blízkých, kteří buď bojují v konfliktech, nebo jsou jimi postiženi“, uvádí se v listě.

Výzva obou evropských křesťanských institucí je ozvěnou apelu papeže Františka, který při generální audienci 10. dubna naléhal na složení zbraní a zahájení velikonočního příměří, ovšem „nikoli k tomu, aby se získal čas k opětovnému zbrojení a obnovení bojů, ale příměří k dosažení míru prostřednictvím skutečných jednání ochotných k určitým ústupkům pro dobro lidí“.

Předsedové Komise biskupských konferencí Evropské unie a Konference evropských církví o své výzvě rovněž informovali patriarchu moskevského a celého Ruska Kirilla a vybídli ho, aby jejich iniciativu podpořil. „Mohl byste tak ukázat, jak velký význam přikládáte tomu, aby křesťané v Rusku a na Ukrajině, sestry a bratři v Kristu, získali potřebný oddech a mohli v klidu a důstojně oslavit Velikonoce“, stojí v jejich společném dopise patriarchovi Kirillovi.

Kardinál Hollerich a reverend Krieger se také obracejí na církevní představitele a společenství v celé Evropě, aby se k jejich výzvě připojili. Od vstupu ruských vojsk na ukrajinské území 24. února se Komise biskupských konferencí Evropské unie a Konference evropských církví věnují modlitbám a zasazují se za mír.

Přeložila: Jana Gruberová

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc říjen 2022

Modleme se za představitele Ruské federace, aby zastavili spirálu násilí a smrti na Ukrajině, i za představitele Ukrajiny, aby zůstali otevřeni seriózním návrhům na mír.
05.10.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen 2022

Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.
03.10.2022

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022