Evropské církve žádají prezidenty Putina a Zelenského o velikonoční příměří na Ukrajině

Předsedové Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církví (CEC), kard. Jean-Claude Hollerich SJ a rev. Christian Krieger, zaslali v pondělí 11. dubna dopis adresovaný prezidentům Ruska a Ukrajiny Vladimíru Putinovi a Volodymyru Zelenskému, v němž vyzývají k velikonočnímu příměří na Ukrajině od půlnoci 17. dubna do půlnoci 24. dubna.
Publikováno: 13. 4. 2022 15:15

Představitelé evropských křesťanských církví v listě, který byl dnes zveřejněn, žádají o „všeobecné příměří, aby křesťané v Rusku a na Ukrajině, sestry a bratři v Kristu, měli možnost slavit Velikonoce v míru a důstojně“. Jak pokračují, „takové příměří by bylo přínosem i pro všechny občany obou zemí, kteří by si mohli oddechnout od znepokojivé nejistoty o životy svých blízkých, kteří buď bojují v konfliktech, nebo jsou jimi postiženi“, uvádí se v listě.

Výzva obou evropských křesťanských institucí je ozvěnou apelu papeže Františka, který při generální audienci 10. dubna naléhal na složení zbraní a zahájení velikonočního příměří, ovšem „nikoli k tomu, aby se získal čas k opětovnému zbrojení a obnovení bojů, ale příměří k dosažení míru prostřednictvím skutečných jednání ochotných k určitým ústupkům pro dobro lidí“.

Předsedové Komise biskupských konferencí Evropské unie a Konference evropských církví o své výzvě rovněž informovali patriarchu moskevského a celého Ruska Kirilla a vybídli ho, aby jejich iniciativu podpořil. „Mohl byste tak ukázat, jak velký význam přikládáte tomu, aby křesťané v Rusku a na Ukrajině, sestry a bratři v Kristu, získali potřebný oddech a mohli v klidu a důstojně oslavit Velikonoce“, stojí v jejich společném dopise patriarchovi Kirillovi.

Kardinál Hollerich a reverend Krieger se také obracejí na církevní představitele a společenství v celé Evropě, aby se k jejich výzvě připojili. Od vstupu ruských vojsk na ukrajinské území 24. února se Komise biskupských konferencí Evropské unie a Konference evropských církví věnují modlitbám a zasazují se za mír.

Přeložila: Jana Gruberová

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Mons. Pavel Konzbul novým biskupem v Brně

Svatý otec František dnes v poledne, 26. května, v den slavnosti Nanebevstoupení Páně, jmenoval 14. diecézním biskupem brněnským Mons. Mgr. Ing. Pavla Konzbula, Dr., dosavadního pomocného biskupa brněnského, titulárního biskupa litomyšlského a generálního vikáře brněnské diecéze.
26.05.2022

Patroni SDM Lisabon 2023

Příprava každého Světového dne mládeže, jeho realizace a dynamika, která je vtisknuta setkání mladých lidí z celého světa s papežem, je svěřena patronům, tedy kanonizovaným světcům nebo světcům v procesu kanonizace. Pro Světové dny mládeže v Lisabonu 2023 navrhl místní organizační výbor 13 patronů, žen, mužů a mladých lidí, kteří, jak potvrzuje kardinál patriarcha, "ukázali, že život v Kristu naplňuje a zachraňuje mládež všech dob". Těmito patrony, kteří se narodili ve městě, kde se Světové dny mládeže konají, nebo pocházejí z jiných zemí, jsouvzory pro mladé lidi. Patrony Světových dnů mládeže v Lisabonu 2023 představuje kard. Manuel Clemente, lisabonský patriarcha, který poukazuje na hlavní historické odkazy každého z nich, stejně jako na jejich pastorační a duchovní význam pro přípravu a slavení příštího Světového dne mládeže.
26.05.2022

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022