Lupa
Obsah Obsah
Portál

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Datum publikace18. 5. 2022, 10.00
TiskTisk

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.

Foto: Charita ČR

Charita Česká republika působí na Blízkém východě dlouhodobě. Díky úzké spolupráci s tamní církví dokáže efektivně zacílit pomoc směrem k těm nejpotřebnějším a způsobem, který v dané lokalitě dává smysl. 8 milionů korun z loňské kostelní sbírky natrvalo pomohlo stovkám lidí v nouzi.

Podpora žen dává smysl

Lidé i Iráku se stále potýkají s následky dlouholetého konfliktu. Jen v dominantně křesťanské oblasti Ninive, kde Charita Česká republika působí, trpí chudobou na 360 000 obyvatel. Možnost uživit se nabízí především vznikající malé a střední podniky, ty ale většinou řídí pouze muži. Ženy tak zůstávají stranou. Integrace žen do ekonomiky může zvýšit počet pracovních míst a produktivitu malých a středních podniků. A ženám samotným pochopitelně zajistí stabilní zdroj příjmů. Ve spolupráci s tamní církví vytipovala Charita Česká republika tři desítky domácností v nouzi vedených ženami.Ty získaly díky darům křesťanů z Česka příležitost zapojit se do intenzivního kurzu podnikatelských dovedností. V jeho závěru vytvořily účastnice svoje podnikatelské plány a získaly finanční podporu na rozjezd vlastního podnikání. Tím ale pomoc nekončí. Podpora začínajících živnostnic bude pokračovat i nadále.

Vysychající země

Oblast Ninive patří k nejúrodnějším v celém Iráku. Zemědělství tak patří k rozšířeným zdrojům obživy. Zemědělskou produkci ale značně ovlivňuje nedostatek vody, podle údajů tamní vlády se za poslední rok snížila o polovinu. Farmáři tak přicházejí o svůj zdroj příjmů. Jednou z příčin je i nevhodné hospodaření s vodními zdroji. Bez moderních zemědělských technologií se bude dostupnost vody nadále zhoršovat.

Charita Česká republika navázala v oblasti na předchozí úspěšnou spolupráci s tamní církví a podpořila ty nejpotřebnější zemědělce v odolnosti proti suchu. Kromě školení, jak snižovat spotřebu vody a zvyšovat produktivity, získali farmáři informace také o rostlinách odolných vůči suchu, sběru vody a účinných zavlažovacích technikách. Účastníci školení také dostali prostředky k boji proti suchu, jako jsou systémy kapkové závlahy, zavlažovací vaky pro stromy, semena odolná proti suchu a další. 

Pokračovat ve vzdělání

Mnoho studentů musí z Karakoše, oblasti s většinovou křesťanskou populací, cestovat za studiem do 30 km vzdáleného Mosulu. Překonat i tuto nevelkou vzdálenost je ale pro mnohé z nich finanční výzvou. Limituje se tak jejich přístup ke vzdělání i zaměstnání. Na 40 zranitelných mladých lidí získalo pravidelnou měsíční finanční podporu na pokrytí školného a nákladů na dopravu a stravu. Na oplátku jsou studenti aktivní ve svých komunitách jako dobrovolníci sdružující mládež do kulturních klubů, komunitních akcí, charitativních organizací a dalších. Díky svému postavení v komunitě dokázala církev vybrat ty nejpotřebnější studenty.

Zkoušený Libanon

V srpnu 2020 zasáhla hlavní město Libanonu ohromná exploze. S jejími následky se země potýká dodnes. Pro již tak nestabilní a zkoušenou zemi šlo o poslední kapku před pádem do propasti hluboké ekonomické krize. Charita Česká republika pomáhala ve spolupráci s dalšími Charitami zajistit bezprostřední i střednědobé potřeby lidí zasažených výbuchem. Na tuto úspěšnou spolupráci navazuje i nyní a 3 miliony od českých křesťanů poputují na obnovu základní infrastruktury země. Situace je složitá především v dostupnosti zdravotní péče a především vzdělání. Zvýšení dostupnosti a kvality základního vzdělání je jedna z hlavních výzev, se kterými se Libanon potýká.

Kostelní sbírka

Lidé na Blízkém východě i nadále potřebují naši pomoc. Děkujeme všem, kteří se v minulých letech zapojili do kostelní sbírky na podporu zkoušených křesťanů a dalších potřebných v zahraničí. Svými dary můžete přispět i letos. Kostelní sbírka proběhne 6. velikonoční v neděli 22. května na Den modliteb za pronásledované křesťany. 
 

Autor: MUDr. Lenka Pipková, Charita ČR

Autor článku: Monika Klimentová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou