8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
Publikováno: 18. 5. 2022 10:00

Foto: Charita ČR

Charita Česká republika působí na Blízkém východě dlouhodobě. Díky úzké spolupráci s tamní církví dokáže efektivně zacílit pomoc směrem k těm nejpotřebnějším a způsobem, který v dané lokalitě dává smysl. 8 milionů korun z loňské kostelní sbírky natrvalo pomohlo stovkám lidí v nouzi.

Podpora žen dává smysl

Lidé i Iráku se stále potýkají s následky dlouholetého konfliktu. Jen v dominantně křesťanské oblasti Ninive, kde Charita Česká republika působí, trpí chudobou na 360 000 obyvatel. Možnost uživit se nabízí především vznikající malé a střední podniky, ty ale většinou řídí pouze muži. Ženy tak zůstávají stranou. Integrace žen do ekonomiky může zvýšit počet pracovních míst a produktivitu malých a středních podniků. A ženám samotným pochopitelně zajistí stabilní zdroj příjmů. Ve spolupráci s tamní církví vytipovala Charita Česká republika tři desítky domácností v nouzi vedených ženami.Ty získaly díky darům křesťanů z Česka příležitost zapojit se do intenzivního kurzu podnikatelských dovedností. V jeho závěru vytvořily účastnice svoje podnikatelské plány a získaly finanční podporu na rozjezd vlastního podnikání. Tím ale pomoc nekončí. Podpora začínajících živnostnic bude pokračovat i nadále.

Vysychající země

Oblast Ninive patří k nejúrodnějším v celém Iráku. Zemědělství tak patří k rozšířeným zdrojům obživy. Zemědělskou produkci ale značně ovlivňuje nedostatek vody, podle údajů tamní vlády se za poslední rok snížila o polovinu. Farmáři tak přicházejí o svůj zdroj příjmů. Jednou z příčin je i nevhodné hospodaření s vodními zdroji. Bez moderních zemědělských technologií se bude dostupnost vody nadále zhoršovat.

Charita Česká republika navázala v oblasti na předchozí úspěšnou spolupráci s tamní církví a podpořila ty nejpotřebnější zemědělce v odolnosti proti suchu. Kromě školení, jak snižovat spotřebu vody a zvyšovat produktivity, získali farmáři informace také o rostlinách odolných vůči suchu, sběru vody a účinných zavlažovacích technikách. Účastníci školení také dostali prostředky k boji proti suchu, jako jsou systémy kapkové závlahy, zavlažovací vaky pro stromy, semena odolná proti suchu a další. 

Pokračovat ve vzdělání

Mnoho studentů musí z Karakoše, oblasti s většinovou křesťanskou populací, cestovat za studiem do 30 km vzdáleného Mosulu. Překonat i tuto nevelkou vzdálenost je ale pro mnohé z nich finanční výzvou. Limituje se tak jejich přístup ke vzdělání i zaměstnání. Na 40 zranitelných mladých lidí získalo pravidelnou měsíční finanční podporu na pokrytí školného a nákladů na dopravu a stravu. Na oplátku jsou studenti aktivní ve svých komunitách jako dobrovolníci sdružující mládež do kulturních klubů, komunitních akcí, charitativních organizací a dalších. Díky svému postavení v komunitě dokázala církev vybrat ty nejpotřebnější studenty.

Zkoušený Libanon

V srpnu 2020 zasáhla hlavní město Libanonu ohromná exploze. S jejími následky se země potýká dodnes. Pro již tak nestabilní a zkoušenou zemi šlo o poslední kapku před pádem do propasti hluboké ekonomické krize. Charita Česká republika pomáhala ve spolupráci s dalšími Charitami zajistit bezprostřední i střednědobé potřeby lidí zasažených výbuchem. Na tuto úspěšnou spolupráci navazuje i nyní a 3 miliony od českých křesťanů poputují na obnovu základní infrastruktury země. Situace je složitá především v dostupnosti zdravotní péče a především vzdělání. Zvýšení dostupnosti a kvality základního vzdělání je jedna z hlavních výzev, se kterými se Libanon potýká.

Kostelní sbírka

Lidé na Blízkém východě i nadále potřebují naši pomoc. Děkujeme všem, kteří se v minulých letech zapojili do kostelní sbírky na podporu zkoušených křesťanů a dalších potřebných v zahraničí. Svými dary můžete přispět i letos. Kostelní sbírka proběhne 6. velikonoční v neděli 22. května na Den modliteb za pronásledované křesťany. 
 

Autor: MUDr. Lenka Pipková, Charita ČR

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022