8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
Publikováno: 18. 5. 2022 10:00

Foto: Charita ČR

Charita Česká republika působí na Blízkém východě dlouhodobě. Díky úzké spolupráci s tamní církví dokáže efektivně zacílit pomoc směrem k těm nejpotřebnějším a způsobem, který v dané lokalitě dává smysl. 8 milionů korun z loňské kostelní sbírky natrvalo pomohlo stovkám lidí v nouzi.

Podpora žen dává smysl

Lidé i Iráku se stále potýkají s následky dlouholetého konfliktu. Jen v dominantně křesťanské oblasti Ninive, kde Charita Česká republika působí, trpí chudobou na 360 000 obyvatel. Možnost uživit se nabízí především vznikající malé a střední podniky, ty ale většinou řídí pouze muži. Ženy tak zůstávají stranou. Integrace žen do ekonomiky může zvýšit počet pracovních míst a produktivitu malých a středních podniků. A ženám samotným pochopitelně zajistí stabilní zdroj příjmů. Ve spolupráci s tamní církví vytipovala Charita Česká republika tři desítky domácností v nouzi vedených ženami.Ty získaly díky darům křesťanů z Česka příležitost zapojit se do intenzivního kurzu podnikatelských dovedností. V jeho závěru vytvořily účastnice svoje podnikatelské plány a získaly finanční podporu na rozjezd vlastního podnikání. Tím ale pomoc nekončí. Podpora začínajících živnostnic bude pokračovat i nadále.

Vysychající země

Oblast Ninive patří k nejúrodnějším v celém Iráku. Zemědělství tak patří k rozšířeným zdrojům obživy. Zemědělskou produkci ale značně ovlivňuje nedostatek vody, podle údajů tamní vlády se za poslední rok snížila o polovinu. Farmáři tak přicházejí o svůj zdroj příjmů. Jednou z příčin je i nevhodné hospodaření s vodními zdroji. Bez moderních zemědělských technologií se bude dostupnost vody nadále zhoršovat.

Charita Česká republika navázala v oblasti na předchozí úspěšnou spolupráci s tamní církví a podpořila ty nejpotřebnější zemědělce v odolnosti proti suchu. Kromě školení, jak snižovat spotřebu vody a zvyšovat produktivity, získali farmáři informace také o rostlinách odolných vůči suchu, sběru vody a účinných zavlažovacích technikách. Účastníci školení také dostali prostředky k boji proti suchu, jako jsou systémy kapkové závlahy, zavlažovací vaky pro stromy, semena odolná proti suchu a další. 

Pokračovat ve vzdělání

Mnoho studentů musí z Karakoše, oblasti s většinovou křesťanskou populací, cestovat za studiem do 30 km vzdáleného Mosulu. Překonat i tuto nevelkou vzdálenost je ale pro mnohé z nich finanční výzvou. Limituje se tak jejich přístup ke vzdělání i zaměstnání. Na 40 zranitelných mladých lidí získalo pravidelnou měsíční finanční podporu na pokrytí školného a nákladů na dopravu a stravu. Na oplátku jsou studenti aktivní ve svých komunitách jako dobrovolníci sdružující mládež do kulturních klubů, komunitních akcí, charitativních organizací a dalších. Díky svému postavení v komunitě dokázala církev vybrat ty nejpotřebnější studenty.

Zkoušený Libanon

V srpnu 2020 zasáhla hlavní město Libanonu ohromná exploze. S jejími následky se země potýká dodnes. Pro již tak nestabilní a zkoušenou zemi šlo o poslední kapku před pádem do propasti hluboké ekonomické krize. Charita Česká republika pomáhala ve spolupráci s dalšími Charitami zajistit bezprostřední i střednědobé potřeby lidí zasažených výbuchem. Na tuto úspěšnou spolupráci navazuje i nyní a 3 miliony od českých křesťanů poputují na obnovu základní infrastruktury země. Situace je složitá především v dostupnosti zdravotní péče a především vzdělání. Zvýšení dostupnosti a kvality základního vzdělání je jedna z hlavních výzev, se kterými se Libanon potýká.

Kostelní sbírka

Lidé na Blízkém východě i nadále potřebují naši pomoc. Děkujeme všem, kteří se v minulých letech zapojili do kostelní sbírky na podporu zkoušených křesťanů a dalších potřebných v zahraničí. Svými dary můžete přispět i letos. Kostelní sbírka proběhne 6. velikonoční v neděli 22. května na Den modliteb za pronásledované křesťany. 
 

Autor: MUDr. Lenka Pipková, Charita ČR

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022