Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Datum publikace17. 5. 2022, 14.45

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.

Letošní 5. ročník mezinárodní iniciativy Červená středa (#RedWednesday) se letos v České republice uskuteční 23. listopadu. Smyslem této iniciativy je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem je rozsvícené červené světlo, které symbolizuje krev trpících pro víru. Lidé v tento den také zapalují svíčky nebo nasvěcují významné budovy červeným světlem (kostely, sloupy, sochy aj.).

Loni se k Červené středě po celé České republice připojilo více než 130 institucí. Červeně byli nasvícené modlitebny, kostely, synagogy i veřejné budovy. Konaly se i další doprovodné aktivity. V Praze v rámci Červené středy svítilo červeně asi 20 budov, např. Petřínská rozhledna, Rudolfinum, Poslanecká sněmovna, Černínský palác nebo Staronová synagoga. Kromě toho se v prostorách Karolina konala konference „Pronásledování pro víru…Jak mohu pomoci já?“, kterou ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí pořádal Institut pro křesťansko-demokratickou politiku. Konference se zúčastnil také ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

V Brně se červeně rozsvítilo Mahenovo divadlo, v Plzni biskupství a kostel Nanebevzetí Panny Marie, v Krnově to byla synagoga, dále například v Sokolově Husův sbor, v Lanžhotě netradiční Kaple ve hvězdách, kostel Evangelické církve metodistické v Plzni, bazilika sv. Prokopa v Třebíči, velvyslanectví České republiky v indickém Dilií a mnoho dalších.

Již nyní je možné se registrovat jako organizátor ZDE.

Červenou středu zaštiťuje britská pobočka křesťanské organizace Církev v nouzi, v České republice ji organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Akce se koná také na dalších místech ve světě, mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách, v Kanadě a zejména ve Velké Británii.

Autor článku: Monika Klimentová