Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
Publikováno: 22. 6. 2022 11:45

Dny lidí dobré vůle letos opět proběhnou v tradičním duchu, tedy jako v letech před pandemií covid-19. Návštěvníky čeká 4. července skutečně nabitý program. V 18.30 se uskuteční Modlitba za vlast za účasti českých a moravských biskupů a den vyvrcholí benefičním koncertem od 19.30 hodin. Mezi hlavní hvězdy večera bude patřit Adam Plachetka, Anna K. a samozřejmě nebude chybět Jiří Pavlica s Hradišťanem.

5. července bude hlavním bodem programu Slavnostní poutní mše svatá, jejímž hlavním celebrantem a také kazatelem bude brněnský rodák kardinál Michael Czerny, prefekt Dikasteria pro podporu integrálního lidského rozvoje. Společně s ním budou při poutní bohoslužbě koncelebrovat biskupové Čech, Moravy a Slezska a desítky dalších kněží z celé republiky. Od 15.00 hodin se ve velehradské bazilice bude konat řeckokatolická svatá liturgie, hlavním celebrantem a kazatelem bude apoštolský exarcha Ladislav Hučko. Věřící jsou také zváni na pouť do Mikulčic, kde bude mši svatou ke cti sv. Cyrila a Metoděje sloužit (v té době již emeritní) brněnský biskup Vojtěch Cikrle.
 
6. července se na Velehradě uskuteční v sále turistického centra Národní synodální setkání, které zakončí národní fázi Synody o synodalitě. Zúčastní se ho čeští a moravští biskupové, zástupci všech diecézí a apoštolského exarchátu, ekumeničtí představitelé a další významní hosté. Na závěr bude v 17.00 hodin ve velehradské bazilice slavena společná mše svatá, které bude předsedat pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, kazatelem bude brněnský biskup Pavel Konzbul.
 
7. července se věřící s biskupy mohou ještě potkat při mši svaté v 18.00 hodin ve velehradské bazilice. Hlavním celebrantem bude apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David, kazatelem královéhradecký pomocný biskup Josef Kajnek.
 
Během jednání biskupů 7. a 8. července bude přítomen i nový apoštolský nuncius v ČR Jude Taddeus Okolo, kardinál Michael Czerny, zástupci KVŘP a další hosté.

8. července se věřící mohou setkat s biskupy také při mši svaté v 7.00 hod. v bazilice. Hlavním celebrantem bude Mons. Josef Nuzík a kazatel Mons. Zdenek Wasserbauer.

Informace pro novináře:

Předpokládaný briefing s kardinálem Michaelem Czernym – 5. července, 9.15 budova Stojanova gymnázia, Velehrad (místnost bude upřesněna), akreditace: klimentova@cirkev.cz

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022