Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo je již v České republice

Apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo dnes 1. července 2022 krátce před polednem přistál v České republice. Již na letišti ho přivítali zástupci ČBK a apoštolské nunciatury. Jeho první kroky směřovaly na ministerstvo zahraničních věcí, kde předal ředitelce diplomatického protokolu kopie pověřovacích listin. Poté se vydal na Arcibiskupství pražské, kde ho čekalo oficiální přivítání za účasti českých a moravských biskupů.
Publikováno: 1. 7. 2022 13:15

Foto: P. Stanislav Přibyl

Podle generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla nový apoštolský nuncius hned po příletu hovořil perfektní češtinou. „Vypadalo to, jako by odjel z ČR teprve nedávno, jeho čeština je velmi dobrá. Také mě překvapila jeho znalost lidí, hned nás všechny poznal," uvedl P. Stanislav Přibyl. 

Nuncia přivítal na pražském arcibiskupství již emeritní pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka: „Vítám ho rád, v poslední den svého působení v úřadu, jako ordinář místa, kde bude nový pan nuncius působit. Jsem rád, že mohu uvítat muže, který ve službách Svatého stolce usiluje o porozumění mezi lidmi, i o jejich pochopení, o čemž svědčí jeho znalost českého jazyka, i znalost dalších pěti světových jazyků. 

Apoštolský nuncius pozdravil všechny biskupy v češtině a ve svém krátkém proslovu uvedl, že těší na svou misi v České republice, kterou již zná ze svého dřívějšího působení. 
 
Nový apoštolský nuncius bude již přítomen na slavnostní bohoslužbě 2. července v pražské katedrále, při které bude uveden do funkce arcibiskupa pražského Mons. Jan Graubner. 4. července odjede na moravské poutní místo Velehrad, kde se bude účastnit Dnů lidí dobré vůle, Národního synodálního setkání a plenárního zasedání ČBK, které proběhne 7. - 8. července.
 
Arcibiskup Okolo se narodil 18. prosince 1956 v Kanu v Nigérii. Na kněze byl vysvěcen 2. července 1983. V roce 1990 vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce a působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku, České republice a Austrálii. V letech 2002-2006 působil již na nunciatuře v České republice jako rada. 2. srpna 2008 byl jmenován apoštolským nunciem ve Středoafrické republice a Čadu, 6. října 2013 apoštolským nunciem v Dominikánské republice a apoštolským delegátem v Portoriku. 13. května 2017 byl arcibiskup Okolo jmenován apoštolským nunciem v Irsku. 1. května 2022 ho papež František jmenoval novým apoštolským nunciem v České republice. Hovoří anglicky, italsky, francouzsky, německy a španělsky a také česky.
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022

Charita Česká republika bude opět pomáhat lidem s exekucemi v rámci Milostivého léta II

Celkem 66 charitních poraden rozesetých na území Česka je připraveno od 1. září do 30. listopadu letošního roku pomáhat dlužníkům veřejnoprávních institucí, státních a polostátních firem umořit vysoké úroky, penále a náklady na exekuce, které mnohdy několikanásobně přesahují samotnou výši dluhu a pro dlužníky a jejich rodiny jsou ekonomicky likvidační. Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů, mají příležitost využít mimořádnou „dluhovou amnestii“ v rámci Milostivého léta II.
04.08.2022

Konference na téma šetření sexuálních deliktů v církvi se uskuteční v Olomouci

Cyrilometodějská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s Českou biskupskou konferencí pořádá od 25. – 26. srpna konferenci na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi. Cílem konference je prohloubení teoretických a praktických dovedností při šetření těchto činů v katolické církvi.
02.08.2022

Text národní syntézy Synody o synodalitě

Na Velehradě se 6. července 2022 uskutečnilo Národní synodální setkání, kterým vyvrcholila národní fáze synodálního procesu Synody o synodalitě: Společenství, spoluúčast, poslání. Přinášíme finální text národní syntézy, do kterého byly zapracovány rovněž připomínky vzešlé z tohoto velehradského setkání.
22.07.2022