Arcidiecéze olomoucká má nového administrátora, zvolen byl biskup Josef Nuzík

Datum publikace4. 7. 2022, 14.15

V Olomouci se dnes, v pondělí 4. července 2022, sešel tzv. sbor poradců, aby po odchodu arcibiskupa Jana Graubnera, který se v sobotu ujal vedení pražské arcidiecéze, zvolil podle předpisů církevního práva nového administrátora olomoucké arcidiecéze. Stal se jím dosavadní pomocný biskup a generální vikář Josef Nuzík.

„Volbu sboru konzultorů přijímám s vědomím své lidské nedostatečnosti a také toho, že diecéze potřebuje dočasného správce. Tato služba přitom pro mě není neznámá, protože jsem prožil třináct let let jako generální vikář vedle arcibiskupa Jana,“ byla první slova nově zvoleného administrátora.

Josef Nuzík se narodil 25. července 1966 ve Strání v zemědělské rodině. Po maturitě pracoval jako soustružník, na podzim roku 1989 pak začal svou přípravu ke kněžství. Jáhenské svěcení přijal roku 1994 a jáhenskou službu vykonával v Novém Jičíně, kde posléze – po přijetí kněžského svěcení 17. června 1995 z rukou arcibiskupa Jana Graubnera – působil také jako farní vikář. Od léta roku 1996 sloužil jako farní vikář v Luhačovicích a Pozlovicích, v roce 1997 byl jmenován administrátorem farnosti Nivnice a souběžně spravoval také Korytnou. V roce 2003 byl jmenován farářem ve Štípě u Zlína a zároveň administroval farnost Hvozdná, přitom byl i děkanem vizovického děkanátu.

V roce 2005 byl jmenován vicerektorem Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci, kde působil čtyři roky. V roce 2009 ho arcibiskup Graubner jmenoval svým generálním vikářem, v tomto období byl také ustanoven kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Václava v Olomouci. Papež František ho 5. července 2017 jmenoval titulárním biskupem diecéze Castra Galbae a pomocným biskupem olomouckým. Biskupské svěcení z rukou arcibiskupa Jana Graubnera přijal 14. října 2017.

Předpisy týkající se nově zvoleného administrátora zmiňuje oficiál církevního soudu P. Libor Botek. „Má stejné povinnosti jako diecézní biskup: povinnost rezidence, mše svaté pro populo nebo účasti na naddiecézních zasedáních církevní provincie a biskupské konference,“ vyjmenovává. Přesto je právní postavení administrátora v praxi omezeno obecným pravidlem sede vacante nihil innovetur, tedy „v době uvolnění úřadu diecézního biskupa se neprovádějí žádné změny“. Je tak zakázáno, aby administrátor prováděl jakékoli úkony, které by mohly způsobit škodu nebo újmu diecézi a biskupským právům, aby například odstraňoval, ničil nebo jakkoli měnil jakýkoli dokument diecézní kurie. Administrátor také nesmí udělovat exkardinaci nebo rozhodovat o inkardinaci kleriků, odvolávat kancléře nebo diecézní notáře, zakládat veřejná sdružení věřících nebo jmenovat faráře, ledaže by farnost byla neobsazená déle než rok.

Autor článku: TS ČBK