Výzva IROP - knihovny

Datum publikace15. 8. 2022, 13.16

První výzvou, kterou vyhlásil Integrovaný regionální operační program v novém programovém období, je výzva zaměřená na revitalizaci, odbornou infrastrukturu a vybavení pro činnost knihoven. Nově mohou dotace čerpat i zřizovatelé základních knihovense specializovaným knihovním fondem, kterých je řada i církevních.

Dotační podpora je určena na:

revitalizace knihoven, tedy:

• rekonstrukce a stavební obnova budov knihoven a depozitářů
• nová výstavba knihoven a depozitářů
• budování zpevněných obslužných ploch v areálu knihovny
• budování inženýrských sítí pro potřeby knihovny
• zvýšení energetické účinnosti při renovaci/výstavbě budov6

posílení odborné infrastruktury a odborného vybavení knihoven, tedy:

• technické vybavení knihoven
• přednáškové sály
• konzervátorsko-restaurátorské dílny
• zázemí pro návštěvníky
• pořízení zařízení pro digitalizaci knihovního fondu a aplikační SW
• digitální evidence a zabezpečení knihovního fondu, tvorba metadat
• zařízení pro manipulaci s knihovními fondy, třídičky knihovních fondů

Výše dotace:
Pro žadatele je připraveno 528 mil. Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj v pro méně rozvinuté regiony a 410 mil. Kč pro přechodové regiony.

Pro církevní žadatele činní výše podpory 95 %.

Příjem žádostí:
Žadatelé mohou podávat žádosti o podporu od 28. července 2022 od 14 hodin do 2. února 2023 do 14 hodin (v případě naplnění alokace výzvy předloženými projekty před tímto termínem může být výzva ukončena dříve). Realizace projektu musí být ukončena nejpozději do 31. 12. 2026.

Detailní informace naleznete na webových stránkách IROP.

Autor článku: Eva Schönherrová