Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Spojme se znovu v modlitbě za mír na Ukrajině, vyzývají evropští biskupové

Datum publikace12. 9. 2022, 12.00
TiskTisk

AKTUALIZOVÁNO: Rada evropských biskupských konferencí vyhlásila středeční svátek Povýšení svatého Kříže Dnem modliteb za mír na Ukrajině.

Svátek Povýšení svatého Kříže 14. září bude na pozvání arcibiskupa z Vilniusu a předsedy CCEE Mons. Gintarase Grušase také Den modliteb za mír na Ukrajině.

Eucharistická adorace je společnou formou modlitby zvolenou pro tuto iniciativu: ve všech evropských biskupských konferencích byly pro toto setkání připraveny liturgické pomůcky. Duchovní pastýři i věřící se shromáždí na kolenou před Nejsvětější svátostí ke společné modlitbě za to, aby Bůh dal Ukrajině mír. Následujeme tak apel papeže Františka, který vyzývá každého člověka, aby „usiloval o mír a modlil se za to, aby se myšlenky k míru a smíření rozšířily po celém světě“.

Evropští biskupové se v minulosti opakovaně přidali k papežovu hlasu, který žádá, aby byly složeny zbraně a válka na Ukrajině co nejdříve skončila. Biskupové apelovali k vůdčím představitelům jednotlivých zemí i mezinárodních společenství, aby udělali vše k ukončení této války, která ničí lidské životy a způsobuje nevýslovné utrpení.

Postní iniciativa s názvem Eucharistický řetězec, která měla za cíl ukázat blízkost církve obětem pandemie covid-19 a jejich rodinám, se letos stala také příležitostí modlit se za oběti války a výzvou k míru na Ukrajině.

Biskupská konference římskokatolického ritu na Ukrajině vyhlásila letošní rok 2022 rokem Svatého kříže. V dopise vydaném k jeho zahájení ukrajinští biskupové píšou: „Počínaje 24. únorem, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, kráčíme bolestnou křížovou cestou, při níž trpí nevinní lidé, jsou zraňováni a zabíjeni, je tu mnoho zla a utrpení! Nyní pociťujeme ostřeji než kdy jindy, že násilí vůči nevinnému je totéž, co ukřižování nevinného. Víc než kdy jindy nyní rozumíme Ježíši Kristu na jeho křížové cestě, rozumíme Jeho utrpení a smrti coby nevinného Beránka ukřižovaného lidmi, kteří se propůjčili službě zlému.“ Rok Svatého kříže zakončí slavnostní liturgie a křížová cesta za účasti všech římskokatolických biskupů Ukrajiny 14. září 2022, během Evropského dne modliteb za Ukrajinu, ve svatyni Kristova Utrpení v ukrajinském Šarhorodě.

Na stránkách www.ccee.eu naleznete seznam všech iniciativ pořádaných různými biskupskými konferencemi stejně jako modlitební pomůcky.

V St. Gallen, 12. září 2022

V příloze naleznete překlad liturgické eucharistické modlitby, kterou můžete pro tuto příležitost využít. 

 

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou