Lupa
Obsah Obsah
Portál

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Datum publikace29. 9. 2022, 0.00
TiskTisk

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.

Foto: Lucie Horníková, ČaV

Červená středa je iniciativa s heslem Společně za víru a svobodu, která původně vznikla ve Velké Británii. Jejím cílem je propagovat toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s těmi, kdo jsou pronásledováni pro víru či být hlasem proti násilí a útlaku věřících nebo náboženských skupin. Červená je barva krve, mučednictví; světlo je symbolem naděje v temnotách. Iniciátorem této aktivity je organizace Církev v nouzi (pozn. anglicky Aid to the Church in Need, u nás známá spíše jako Kirche in Not).

První ročník proběhl v roce 2016 ve Velké Británii a v České republice se iniciativa koná od roku 2018. Za 4 roky se k ní připojilo více než 130 farností, sborů, obcí, veřejných institucí ad. Každoročně se tato akce koná ve stejný den také v dalších světových metropolích (mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti) a mnoho významných budov se v tento den nasvítí na červeno.

V České republice tuto iniciativu pořádá Česká biskupská konference s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Hlavní aktivitou bude opět mezinárodní konference pořádaná Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku, na kterou bude navazovat Židovsko-křesťanská modlitba ve Velké Aule Karolina a průvod s červenými svíčkami centrem Prahy. Celá akce bude zakončena benefičním koncertem v Betlémské kapli, který bude také živě přenášen Televizí Noe. Během přenosu bude možné přispět na křesťany v Jižním Súdánu.

Více informací a program celé iniciativy naleznete na stránkách www.cervenastreda.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/cervenastreda.

 

Autor článku: Monika Klimentová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou