133. plenární zasedání ČBK se uskuteční v Králíkách

V Poutním domě na Hoře Matky Boží nedaleko města Králíky se ve dnech 24. - 26. října 2022 uskuteční 133. plenární zasedání ČBK. Jednání se zúčastní také předsedové konferencí ženských a mužských řádů, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek. Na jednání biskupů bude také přítomen apoštolský nuncius v ČR Mons. Jude Thaddeus Okolo.
Publikováno: 20. 10. 2022 16:30

Biskupové se na mariánském poutním místě, Hoře Matky Boží, které se nachází v královéhradecké diecézi, sejdou v rámci plenárního zasedání vůbec poprvé. Zázemí jim bude poskytovat nově opravený Hotel Poutní dům, který je ve vlastnictví Biskupství královéhradeckého. Na programu zasedání budou mimo jiné ekonomické záležitosti, Charita ČR či podněty z komisí a rad ČBK.

Věřící se budou moci s českými a moravskými biskupy setkat při mši svaté, kterou budou koncelebrovat v kostele Panny Marie v areálu kláštera v úterý 25. října od 18:00. Hlavním celebrantem bude arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, a kazatelem českobudějovický pomocný biskup Pavel Posád. Ve středu budou účastníci zasedání slavit společnou mši v kapli sv. Josefa v Poutním domě od 7:15. Předsedat jí bude královéhradecký biskup Jan Vokál a kázat pražský pomocný biskup Václav Malý.

Mariánské poutní místo Hora Matky Boží ční nad městem Králíky nedaleko státní hranice s Polskem, pod Králickým Sněžníkem. Historie tohoto místa je tragicky spojená s tzv. Akcí K, kdy počínaje nocí ze 13. na 14. dubna 1950 byli řeholníci odvlečeni ze svých domů a přesunuti do několika "soustřeďovacích klášterů", kde pak museli těžce pracovat za státního dozoru. Jeden z takových koncentračních táborů byl zřízen i na Hoře Matky Boží u Králík, kde byli řeholníci drženi až do roku 1965. 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022

Vedení COMECE a CEC navštíví příští týden Česko

V rámci probíhajícího českého předsednictví v Radě EU navštíví 7.-8. prosince 2022 Prahu ekumenická delegace Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC).
30.11.2022