Na Vyšehradě se setkali členové Ekumenické komise pro církevní dějiny 17. století s představiteli ERC a ČBK

V úterý 11. října 2022 se sešli členové Ekumenické komise pro církevní dějiny 17. století s představiteli České biskupské konference (ČBK) a Ekumenické rady církví (ERC) na svém slavnostním zasedání na závěr své činnosti ve Vratislavově sále na pražském Vyšehradě.
Publikováno: 21. 10. 2022 17:22

Za Ekumenickou radu církví byla na setkání přítomna 1. místopředsedkyně ERC, Ivana Procházková, emeritní předseda ERC Daniel Ženatý a generální sekretář ERC Petr Jan Vinš. Za ČBK se zúčastnil její předseda, pražský arcibiskup Jan Graubner, delegát ČBK pro ekumenismus, plzeňský biskup Tomáš Holub a generální sekretář Stanislav
Přibyl. Kromě zástupců církví se zde sešli také historici Tomáš Parma z Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci, Ota Halama z Katedry církevních dějin ETF UK, Tomáš Petráček z Univerzity Hradec Králové a Jiří Just z Historického ústavu AVČR. 

Členové komise se podělili o své zkušenosti ze společné práce na ekumenickém pohledu na církevní dějiny v konfesně vyhroceném 17. století. Zhodnotili výstupy své práce, kterými byla série pracovních listů na témata spojená s oblastmi činnosti komise, několik odborných kolokvií a společná modlitební setkání na Bílé Hoře v roce 2020 a na Staroměstském náměstí v roce 2021. Představitelé ERC a ČBK poděkovali členům komise za jejich nasazení. Setkání poté pokračovalo neformálně společnou večeří.

Ekumenická komise pro církevní dějiny 17. století vznikla společným rozhodnutím ERC a ČBK v roce 2017. Více informací o činnosti komise lze nalézt na stránkách ERC: https://ekumenickarada.cz/17stoleti

Pracovní listy jsou volně ke stažení na webu ERC:

Pracovní list č. 1 – Kudy se ubíraly dějiny kulturního dialogu

Pracovní list č. 2 – Proč se utíkalo z českých zemí kvůli náboženství?

Pracovní list č. 3 – Bílá hora – mýtus a dědictví ?

Pracovní list č. 4 – S odvahou odstraňujme předsudky

Pracovní list č. 5 – Rekatolizace

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022