Delegáti Synody o synodalitě zahájili práce na třetím modulu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 10. 2023, 12.47

V pátek 13. října po společné bohoslužbě ve Svatopetrské bazilice se účastníci synody přesunuli do Auly Pavla VI., kde zahájili práce na modulu 3 Synody o synodalitě. Úvodní projevy a svědectví společně s delegáty synody poslouchal i papež František.

image:Image 44/source/orig/43306_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-83.jpeg
Vatican Media

Na začátku modulu 3, který koresponduje s bodem B.2 pracovního dokumentu Instrumentum Laboris Spoluzodpovědnost v poslání: Jak můžeme lépe sdílet dary a úkoly ve službě evangeliu? se kardinál Hollerich, generální zpravodaj synodálního shromáždění, zmínil o digitální misii: "Mnozí z nás vidí internet pouze jako nástroj evangelizace. Je to však mnohem víc. Proměňuje způsob, jakým žijeme, vnímáme realitu a prožíváme vztahy. Stává se tak novým misijním územím." Na stejné téma přednesli svá svědectví dva účastníci, sr. Xyskia Valladares a laický účastník José Manuel de Urquidi, kteří zdůraznili, že tzv. nová Galilea digitálního prostředí je ideálním územím pro misijní synodální církev, v níž všichni pokřtění přebírají spoluodpovědnost za evangelizaci.

Úvaha o místě žen v církvi

Přítomnost žen v církvi a spoluzodpovědnost byly tématem duchovní reflexe, kterou 13. října na 8. generální kongregaci přednesla matka Maria Ignazia Angelini z kláštera Viboldone. "Nejde o uznání a povýšení ve světském smyslu, ale o blaho církve. Nejde o práva, ale o přijaté dary. Jde o pochopení poslání žen v církvi," řekla mimo jiné matka Angelini.

Další ženou, která se s účastníky podělila o své svědectví o poslání žen v církvi, byla sestra Gloria Liliana Franco Echeverri, řeholnice Společnosti Panny Marie a současná předsedkyně Latinskoamerické konfederace řeholníků a řeholnic (CLAR). "Jádrem touhy a nutnosti větší přítomnosti a účasti žen v církvi není touha po moci nebo pocit méněcennosti, ani egocentrické hledání uznání, ale požadavek žít ve věrnosti Božímu plánu, který chce, aby se všichni uznávali jako bratři a sestry."

Odpoledne 13. října a v sobotu 14. října účastníci témata bod B.2 rozebírají v menších pracovních skupinách, aby v pondělí 16. října mohli na generálním shromáždění prezentovat výstupy jednotlivých skupin.

Synoda 2021–2024

image:Image Sedm dní na cestách po Francii
Sedm dní na cestách po Francii Vladimír Nikolajevič Losskij
image:Image Dar radosti a naděje