Den proti dětské práci: Každé desáté dítě je vykořisťováno

Autor: Michele Raviart Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 6. 2022, 12.39

Je jich 160 milionů, zejména ve věku od pěti do jedenácti let. Covid-19 tuto pohromu ještě zhoršuje a způsobuje další chudobu. Unicef: máme moc věci změnit.

image:Image 13/source/orig/12659_9796_0_844.jpeg

Poprvé od roku 2000 se zvýšil počet dětí ve věku od pěti do jedenácti let zapojených do dětské práce. Na celém světě je to nyní přibližně každé desáté dítě a polovina z nich vykonává rizikovou práci. V roce 2020 jich bylo o téměř 17 milionů více než o čtyři roky dříve, celkem jich tedy podle Mezinárodní organizace práce bylo 160 milionů. Tuto skutečnost odsoudil Unicef v komuniké ke Světovému dni proti vykořisťování dětské práce, který se celosvětově slaví dnes, 12. června.

Situace zhoršená pandemií

Rozhodující roli při dosažení těchto čísel sehrály socioekonomické důsledky pandemie Covidu-19, která uvrhla do chudoby dalších sto milionů dětí, nejvíce postiženou skupinu obyvatelstva. "Současná situace v oblasti dětské práce je znepokojující," uvedla generální ředitelka Unicefu Cahterine Russellová. Důsledky jsou zničující, "s následky, které mohou trvat celý život". "Dětská práce porušuje právo každého dítěte být dítětem a vyrůstat bez vykořisťování, zneužívání a násilí," uvedla. "Ohrožuje také vzdělání dětí a omezuje jejich budoucí příležitosti, čímž posiluje spirálu chudoby."

Špatný přístup k dotačním programům

Přestože bylo na celém světě přiděleno a rozšířeno přibližně tři tisíce podpůrných projektů, pouze každé čtvrté dítě má přístup k dávkám pro děti a rodiny. Unicef požaduje "integrovaný přístup". "Například," říká Russellová, "když rodiny dostávají peněžní dotace, mohou také dostat informace o tom, jak je důležité udržet děti ve škole a zabránit jim v práci a umožnit pracujícím dětem vrátit se do školy."

Unicef: Máme moc věci změnit

"Potřebujeme," píše se dále v prohlášení, "vybudovat silnou pracovní sílu v oblasti ochrany dětí, která bude schopna poskytovat přímou podporu dětem a rodinám." Je proto nutné "mobilizovat a upřednostnit vnitrostátní zdroje na sociální ochranu a zvýšit rozvojovou pomoc v boji proti dětské práci ve všech jejích formách". Dětskou práci bychom nikdy neměli považovat za nevyhnutelnou. Máme moc to změnit a nejlepší způsob, jak si připomenout Světový den boje proti dětské práci, je tuto moc využít."

Papežova slova

Papež František napsal 17. května v poselství adresovaném konferenci Mezinárodní organizace práce v Durbanu, v němž zdůraznil, že pracovní vykořisťování často vede k nejhorším formám zneužívání a připravuje děti o "radost z mládí a důstojnost, kterou jim dal Bůh". Papež 19. listopadu také připomněl, že je nutné, aby se instituce zavázaly k zastavení této pohromy, a upozornil na to, že vykořisťování dětí ve výrobních procesech globalizované ekonomiky slouží ziskům a prospěchu jiných. "Je to popření práva dětí na zdraví, vzdělání a harmonický růst", které "zahrnuje také možnost hrát si a snít. To je tragické. Dítě, které nemůže snít, které si nemůže hrát, nemůže růst".

Přeložil: Petr Vacík

Život z víry Mladí v církvi

image:Image Pán se stará
Pán se stará Josef Prokeš