Duchovně-kulturní festival Litomyšlské dny barokní tradice, pořádaný litomyšlským proboštstvím, přinese do Litomyšle již po desáté ducha barokní doby.
Jubilejní ročník proběhne od 10. do 17. srpna a bude celý věnován řádu piaristů, který ve východočeském městě působil a zanechal zde nesmazatelnou stopu. Chybět nebude piaristická hudba v autentickém provedení, návštěva unikátních piaristických budov a stranou nezůstane ani řádové školské divadlo.
V neděli 10. srpna se v barokním klenotu Litomyšle, piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže, uskuteční slavnostní zahajovací mše svatá, při níž soubor Societas literatorum liturgicky provede skladbu Missa Sancti Adalberti litomyšlského rodáka a piaristy Vojtěcha Pelikána. Bohoslužba, kterou bude v tradičním římském ritu sloužit R.D. Stanislav Přibyl z Prahy, bude mít přibližně takovou podobu, jakou katolická mše měla v době baroka, a nabídne tak velmi autentický zážitek.
Se skladbami otců piaristů se návštěvníci setkají také v úterý 12. srpna na koncertu s názvem Eja, laeti concinite – Aj, zpívejte radostně, kde soubor Spherae sonantes pod vedením Ondřeje Dobisíka a Adama Štefunka nabídne průřez hudbou středoevropských piaristů 17. a 18. století. Koncertu bude předcházet ouvertura s Ondřejem Dobisíkem ve formě přednášky o daném tématu.
Zlatým hřebem letošního programu bude v neděli 17. srpna liturgické provedení skladby Missa Sancti Wenceslai piaristického skladatele Václava Kalouse při bohoslužbě, kterou bude celebrovat P. Łukasz Karpiński, zástupce Českomoravské provincie řádu piaristů. Skladba, která pochází ze sbírky hudebnin litomyšlského farního kostela, zazní v nastudování Kolegia pro duchovní hudbu & souboru Consortium musicum pod vedením Víta Aschenbrennera.
Během letošního ročníku se několikrát podíváme také do někdejší piaristické koleje – ať už v rámci její celkové komentované prohlídky s restaurátorkou a historičkou umění MgA. Mgr. Věrkou Sejkorovou Kašparovou, nebo při besedě s restaurátorem a knihařem MgA. Ivanem Kopáčikem. S ním se vydáme po stopách litomyšlské piaristické knihovny do míst, kde se v historii s větší či menší jistotou nacházela. Tématu smrti v náboženském životě baroka se bude věnovat přednáška historika prof. PhDr. Jiřího Mikulce, CSc., a to ve zcela mimořádném a sugestivním prostoru očistcové kaple piaristické koleje. Přednáška historičky Mgr. Kateřiny Bobkové-Valentové, Ph.D. nabídne srovnání piaristického a jezuitského školského divadla v době baroka.
Kompletní program desátého ročníku je k dispozici na www.baroknilitomysl.cz, aktuality jsou zveřejňovány na facebooku festivalu www.facebook.com/baroknilitomysl.