Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Diecézní muzeum na Petrově slaví 30 let od svého založení

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace1. 6. 2023, 13.44
TiskTisk

Diecézní muzeum v Brně si právě dnes připomíná 30 let od svého vzniku. Svým rozhodnutím ho založil tehdejší brněnský biskup Vojtěch Cikrle 1. června 1993 jako první porevoluční církevní instituci svého druhu v České republice zaměřující se na křesťanskou výtvarnou kulturu.

image:Image 32/source/orig/31783_1200px-diocesan-museum-brno-cropped.jpg

Ústřední myšlenkou, která stála u zrodu, bylo vytvoření prostředí pro dialog mezi starým dědictvím a novou kulturní tváří křesťanství, která přes veškerou snahu komunistického režimu o její potlačení nezanikla.

Od počátku byl kladen důraz na pastorační činnost. Základní ideou, která prostupuje veškerými činnostmi muzea, je překlenutí mostů – vytvoření prostoru k zastavení pro lidi různých kultur a náboženského vyznání. Muzeum realizuje škálu aktivit – vytváří a instaluje především v areálu Petrova sezónní výstavy, pořádá muzejně-vzdělávací programy a přednášky pro veřejnost i školy, nabízí průvodcovské služby, vydává drobné publikace.

Pro děti každoročně pořádá příměstský tábor a tvořivé dílny. Také se již od roku 2007 zapojuje do projektu Brněnské muzejní noci. V roce 2016 byl do stálé expozice Vita Christi nainstalován jeden z nejvzácnějších obrazů v Česku - gotický deskový obraz Madona z Veveří. V létě roku 2022 byla do téže expozice přesunuta nejstarší dochovaná dřevěná socha Madony na Moravě – Madona z Klobouk.

Tisková zpráva Diecézního muzea ZDE
 

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou