Dikasterium pro komunikaci v synodálním procesu

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 6. 2022, 14.01

Rovněž Dikasterium pro komunikaci, tedy jakési vatikánské ministerstvo pro sdělovací prostředky, se zapojilo do první fáze synodálního procesu, který papež František zahájil v říjnu loňského roku.

image:Image 13/source/orig/12581_9688_0_844.jpeg

Ve dnech 9.-10. října Svatý otec zahájil synodální proces a začala cesta rozlišování, k níž byla pozvána rovněž vatikánská dikasteria. Jak papež zdůraznil v homilii při zahájení této fáze synody o synodalitě, „jsme povoláni stát se odborníky na synodalitu, jíž se učíme v umění vzájemného setkávání: nikoli při organizování akcí nebo teoretické reflexi problémů, ale především v tom, že si uděláme čas na setkání s Pánem a budeme podporovat setkání mezi sebou navzájem (...), abychom se obrátili k tváři a slovu druhého, dali se zasáhnout jeho otázkami, pomohli si v obohacení rozmanitostí charismat, povolání a služeb“. Jak František dále podotkl, každé opravdové setkání „vyžaduje otevřenost i odvahu a zároveň by mělo proběhnout bez formalismu a přetvářky“.

Právě v tomto duchu se neslo dvaadvacet synodálních setkání zaměstnanců Dikasteria pro komunikaci, která se dnes uzavřela v budově Vatikánského rozhlasu ve Vatikánských zahradách. Jejich účastníci se při půldenních schůzkách, zahájených modlitbou k Duchu svatému a meditací nad evangeliem daného dne, kterou pronesl duchovní asistent vatikánských médií, o. Luigi Maria Epicoco, vždy rozdělili na malé skupiny, zastupující různá pracoviště dikasteria: deník L´Osservatore Romano, Vatikánský rozhlas, knižní nakladatelství, tiskárnu, televizi, fotografický a internetový servis i administrativní personál.

Poté se za účasti prefekta dikasteria, pastoračně-teologické asistentky a dalších nadřízených zamýšleli nad čtveřicí dotazů, které se týkaly prožitku církevního společenství, spolupráce s kolegy, cenných prvků pracovní komunity z minulosti a současnosti, které by rádi zachovali i do budoucna, a konečně návrhů na zvýšení vitality pracovního prostředí. Pro mnohé zaměstnance se jednalo o užitečnou konfrontaci na lidské a duchovní úrovni a leckdy i první možnost k seznámení s širším okruhem spolupracovníků v rámci dikasteria, v němž v rámci vatikánských institucí pracuje nejvíce laiků, včetně prefekta Paola Ruffiniho.

Synoda 2021–2024 Média

image:Image Exotovy zápisky