Dikasterium pro nauku víry: Je třeba podporovat svobodné matky v přístupu ke svátostem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 12. 2023, 10.21

V odpovědi na otázku biskupa z Dominikánské republiky, který upozornil, že některé svobodné matky se zdržují přijímání svátostí ze strachu před přísností duchovních, prefekt Dikasteria pro nauku víry spolu s papežem Františkem připomíná, že ženám, které se v takové situaci ocitly, je třeba pomáhat přistupovat ke spásné síle svátostí.

image:Image 48/source/orig/47296_baby-821625-1280.jpg
Ilustrační foto

Svobodným matkám, které se rozhodly ponechat si své nemanželské děti, nelze bránit v přístupu ke svátostem, ale je třeba je podporovat. Uvádí Dikasterium pro nauku víry v odpovědi na dotaz Mons. Ramóna Alfreda de la Cruz Baldera, biskupa ze San Francisco de Macorís v Dominikánské republice.

Dopis schválený papežem

Cílem dopisu podepsaného kardinálem prefektem Víctorem Manuelem Fernándezem, který schválil papež František, a který byl zveřejněn na internetových stránkách Dikasteria pro nauku víry, je reagovat na obavy dominikánského biskupa nad chováním některých svobodných matek, které se zdržují přijímání svátostí ze strachu před přísností duchovních. V některých zemích podle něj kněží a laici brání matkám, které mají nemanželské dítě, v přístupu ke svátostem a dokonce i v křtu jejich dětí.

Eucharistie, Boží odpověď na hlad lidského srdce

Papež František nedávno připomněl, že eucharistie je Boží odpovědí na nejhlubší hlad lidského srdce, na hlad po skutečném životě: V ní je Kristus skutečně uprostřed nás, aby nás živil, utěšoval a podporoval na naší cestě (Promluva k organizačnímu výboru Národního eucharistického kongresu v USA, 19. června 2023). "Proto by ženy v takovéto situaci, kdy se rozhodly pro život a kvůli této volbě mají velmi těžkou existenci, měly být povzbuzovány, aby měly přístup ke spásné a utěšující moci svátostí."

Odvaha svobodných matek

"Existují kněží, kteří nekřtí děti svobodných žen, protože nebyly počaty ve svátosti manželství. To jsou dnešní pokrytci. Ti, kteří církev klerikalizovali. Ti, kteří odvracejí Boží lid od spásy. A ta ubohá žena, která se mohla rozhodnout si dítě nenechat, ale měla odvahu přivést ho na svět, putuje od farnosti k farnosti, aby ho nechala pokřtít," odsoudil přístup ke svobodným matkám papež František ještě jako kardinál v Buenos Aires. (Homilie, září 2012).

Svatý otec ocenil odvahu těchto žen přijmout dítě: "Vím, že není snadné být svobodnou matkou, vím, že se na vás lidé někdy mohou dívat špatně, ale řeknu vám jedno: jste odvážná žena, protože jste dokázala přivést na svět své děti. Mohla jste je zabít, když byly ve vašem lůně, ale vy jste si života, který jste v sobě měla vážila a Bůh vás za to odmění. Nestyďte se, choďte se vztyčenou hlavou.“ (Videokonference vysílaná BBC, 4. září 2015).

Být svobodnou matkou vám nebrání v přijímání eucharistie

V dopise kardinála Fernándeze se dále píše: "V tomto smyslu je třeba v místní církvi pastoračně působit, aby bylo jasné, že skutečnost, že jste svobodná matka, nebránila v přístupu ke svátostem. Stejně jako všem ostatním křesťanům jim svátostné vyznání spáchaných hříchů umožňuje přístup ke svatému přijímání. Církev musí také ocenit skutečnost, že se jedná o ženy, které přijaly a bránily dar života, který nosily ve svém lůně, a které se rozhodly vychovat v této situaci své děti."

Jak se dále v prohlášení uvádí, existují situace, které je třeba rozlišovat a pastoračně doprovázet. Může se stát, že některé z těchto matek se z důvodu obtíží v životě uchýlí k prodeji svého těla, aby uživily rodinu. Křesťanské společenství je povoláno udělat vše, co je v jeho silách, aby jim pomohlo vyhnout se tomuto velmi vážnému riziku.

"Z tohoto důvodu," pokračuje dopis, "musí pastýři, kteří věřícím nabízejí dokonalý ideál evangelia a církevního učení, také pomáhat s osvojením logiky soucitu s křehkými a vyhnuli se pronásledování nebo příliš přísným a ukvapeným soudům" (Amoris laetitia, 308).

Kardinál pak upozorňuje, že při komentování biblického příběhu  s cizoložnou ženou (Jan 8,1-11) se často zdůrazňuje závěrečná věta "už nehřeš". “Ježíš vždy vyzývá lidi, aby změnili svůj život, aby naplňovali Boží vůli, aby žili důstojněji. Přesto toto konstatování nepředstavuje hlavní poselství této evangelijní epizody, která je výzvou, abychom uznali, že nikdo nemůže hodit kámen jako první. Proto papež František s odkazem na matky, které musí vychovávat své děti samy, připomíná, že v těžkých situacích, které prožívají ti nejpotřebnější, musí církev věnovat zvláštní pozornost jejich pochopení, útěše a integraci a vyhnout se tomu, aby jim vnucovala řadu pravidel, jako by to byly kameny, což by mělo za následek, že by se cítily odsouzené a opuštěné právě tou Matkou, která je povolána přinášet jim Boží milosrdenství." (Amoris laetitia, 49)

Prefekt Dikasteria pro nauku víry dále připomíná, co papež řekl ve svém poselství na synodě o ženské a mateřské tváři církve, když odsoudil šovinistické a diktátorské postoje těch služebníků, kteří se předhánějí ve službě a špatně zacházejí s Božím lidem (Promluva k biskupské synodě, 25. října 2023).

"Je na vás," uzavírá kardinál Fernández svou odpověď biskupovi ze San Francisca de Macorís, "abyste zajistil, že k takovému chování nebude ve vaší církvi docházet."

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Papež František Život z víry

image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.