Do Broumova na Broumovské diskuze

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace18. 10. 2023, 8.49

Desátý ročník konference Broumovské diskuse se bude konat ve dnech 8.–11. listopadu 2023 v broumovském klášteře. Jeho tématem bude Demokracie a dialog. Na konferenci, která je přístupná veřejnosti, zavítá řada hostů z celé České republiky.

image:Image 44/source/orig/43553_28046_0_image.jpg

Tři hlavní diskusní panely, dvě desítky hostů, šest moderátorů a bohatý doprovodný program. To jsou Broumovské diskuse – konference, která se koná v broumovském klášteře vždy počátkem listopadu. Letošní téma – Demokracie a dialog – otevře například tyto otázky: K čemu je v demokratické společnosti dialog? Je smyslem dialogu kompromis? O kterých tématech máme vést ve společnosti dialog a o kterých nikoliv? Co má být výsledkem dialogu? Jak zajistit, aby dialog zahrnoval různé skupiny a perspektivy? Jak vést dialog s občany na úrovni celého státu, kraje, obce? Jak má vypadat dialog byznysu a politiky? Jak mohou firmy přispět k dialogu v demokratické společnosti? Jak má vypadat dialog mezi vládou a opozicí? Jak vypadá dialog v mezinárodních vztazích? Jak přiblížit politický dialog občanům?

„Chceme se zamyslet nad tím, jak vést dialog v současné společnosti. Poslední roky ukázaly, že společnost se snadno polarizuje, čelí dezinformacím a růstu populismu. Dialog přitom bývá označován také jako snaha o hledání pravdy. Jak je na Broumovských diskusích zvykem, budeme se na téma dívat z různých perspektiv,“ uvedla výkonná ředitelka konference Hana Valentová.

Na konferenci přijedou diskutovat tyto osobnosti: kněz a filozof Tomáš Halík, politoložka Petra Guasti, filozof Václav Němec, zakladatel festivalu Jeden svět a lidskoprávní konzultant Igor Blaževič, režisér a herec Jiří Havelka, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová, ředitel Odboru zahraničního Kanceláře prezidenta republiky Jaroslav Zajíček, starosta obce Měšice Martin Čacký, neratovský farář Josef Suchár, podnikatelé a filantropové Vojtěch Sedláček a Constantin Kinský, generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon nebo koordinátor sociální udržitelnosti a ředitel Nadačního fondu Škoda Auto Ladislav Kučera. Další jména jsou v jednání. Setkání budou moderovat Světlana Witowská, Michael Rozsypal, Renata Kalenská, David Klimeš a Daniela Brůhová.

Kromě hlavních diskusních panelů připravují organizátoři konference také doprovodný program: koncerty, prohlídky, výstavu, meditaci, číši vína nebo mši svatou. Vstupenky na jednotlivé panely stojí 250 Kč. Zakoupit lze také balíček na podporu konference, a to online na www.broumovskediskuse.cz.

Pro organizátory konference je důležitý i pohled mladé generace, a proto je akce přístupná i studentům středních a vysokých škol, pro něž jsou vypisována pobytová stipendia.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost, Solidarita a sounáležitost.

Více o programu letošního ročníku zde.

Život z víry Církev a společnost