Do Itálie doplula druhá skupina dětí z Gazy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 2. 2024, 8.30

V italském přístavu La Spezia zakotvila italská vojenská nemocniční loď Vulcano, přivezla z Gazy další skupinu dětí, které potřebují lékařskou péči.

image:Image 51/source/orig/50795_gfkcoznxgaapaus.jpg
Sociální síť X/Antonio Tajani

Loď vyplula minulý pátek z egyptského Al Haríše, kam byly děti převezeny po překročení hranice v Rafáhu. V pondělí 5. února je v přístavu přivítal italský ministr zahraničních věcí Antonio Tajani a vikář františkánské kustodie Svaté země otec Ibrahim Faltas, který se na operaci podílel od samého začátku a koordinoval ji s egyptskými, palestinskými a izraelskými institucemi.

"Některé z dětí jsou opravdu ve vážném stavu a sanitky je okamžitě převezly do nejbližších nemocnic, které s námi spolupracují," uvedl otec Faltas a poděkoval ministru zahraničních věcí a všem italským institucím a vojenským složkám, které se na záchranné misi podílely.

Faltas připustil, že příjezd prvních skupin by mohl být pouze začátkem rozsáhlejší operace. V Gaze je stále mnoho dětí, které potřebují naléhavou lékařskou pomoc, a situace se neustále komplikuje, protože bombardování se z jižní části pásma Gazy rozšířilo i do Rafáhu.

Františkán popisoval setkání s dětmi, z nichž nejmladšímu bylo pouhé 4 měsíce. 18-měsíční dítě dorazilo do Itálie bez příbuzných, protože o všechny ve válce přišlo. "Mnozí mi řekli, že byli zachráněni z trosek svých domovů. Bohužel nikdo z operátorů neuměl arabsky, takže ke mně rychle přilnuli a nechtěli, abych odešel. Jeden malý mi říkal "tati". V této operaci musíme rozhodně pokračovat, v Gaze je stále mnoho utrpení, kterému je třeba věnovat pozornost."

Pondělní skupina dětí se připojila k těm, které dorazily v pondělí 29. ledna na římské letiště Ciampino. Římská nemocnice Bambino Gesù se postarala o triáž a prvotní příjem. Pacienti byli následně převezeni do pediatrických nemocnic ve Florencii, Janově, Bologni, a pomoc nabízejí stále další lékařská zařízení.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Konflikt ve Svaté zemi