Do Říma přijede tisíc odborníků, kteří se budou zabývat trvalou formací kněží

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 2. 2024, 10.57

V úterý 6. února 2024 bude ve Vatikánu zahájena Mezinárodní konference pro trvalou formaci kněží, kterou pořádá Dikasterium pro klérus ve spolupráci s Dikasterii pro evangelizaci a východní církve. Za Českou republiku se konference zúčastní 8 kněží a jeden trvalý jáhen.

image:Image 51/source/orig/50388_flyer-de-la-la-conferencia-internacional-para-la-formacion-permanente-de-los-sacerdotes-01.png

Mezinárodní konference o pokračující formaci kněží proběhne ve dnech 6. až 10. února 2024 a jejím tématem je "Rozvíjej Boží dar, který je v tobě". Účastníci se budou zabývat integrální, komunitní a misijní formací kněží.

Konference se zúčastní více než tisíc odborníků ze všech pěti kontinentů, přičemž nejvíce zastoupeným národem bude Brazílie, dále Mexiko, Itálie, Polsko a Filipíny. Přítomni budou také kněží, zasvěcené osoby a laici z Islandu, Burundi, Salvadoru, Číny, Guatemaly, Moldavska, Ruska, Ukrajiny a více než šedesáti zemí. Cílem této mezinárodní konference, která je určena diecézním, regionálním a národním vedoucím pracovníkům v oblasti trvalé formace kněží, jakož i odborníkům a zájemcům o tento sektor, je zahájit společný proces se všemi místními církvemi s cílem posílit trvalou formaci a podporu kněží.

Východiskem k diskuzím budou výsledky průzkumu, který byl v posledních měsících zaslán všem biskupským konferencím, a příspěvky účastníků před konferencí a během ní, přičemž podkladem je Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis, "Dar kněžského povolání", základní dokument o kněžské formaci z roku 2016.

Stanovená metodika nadcházející akce spočívá v tom, že každé téma bude uvedeno dvěma nebo třemi krátkými prezentacemi, po nichž bude následovat diskuse v menších jazykových skupinách. Konference si od tohoto formátu workshopu slibuje, že proběhne synodálním stylem. Zasedání jsou rozdělena do pěti dnů, z nichž každý je věnován jednomu z aspektů uvedených v Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis.

Setkání bude zahájeno v úterý 6. února vzdělávacím dnem na úvodní téma "Kněží v době změn v synodální a misijní církvi". Po zahajovací modlitbě a úvodním slovu prefektů tří pořádajících dikasterií, kardinálů Lazzara You Heunga, Luise Antonia Gokima Tagleho a Claudia Gugerottiho, se účastníci konference přesunou do Svatopetrské baziliky, kde se bude konat bohoslužba, které bude předsedat státní sekretář kardinál Pietro Parolin. Odpoledne budou pokračovat zasedání v aule ve formátu, který se v následujících dnech několikrát zopakuje: úvodní modlitba, představení programu zasedání, videopříspěvek s výroky papeže Františka k tématu, následované prezentacemi, časem na osobní reflexi, sdílením osvědčených postupů a diskusí ve skupinách.

Zdroj: Zenit

Život z víry Řeholní život

image:Image Rozptýlit mlhu
Rozptýlit mlhu