Do Říma přiletělo prvních jedenáct zraněných nebo nemocných dětí z Gazy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 1. 2024, 10.29

Děti přiletěly na vojenské letiště Ciampino 29. ledna a budou převezeny do různých dětských nemocnic v Itálii: Bambino Gesù v Římě, Gaslini v Janově, Rizzoli v Bologni a Meyer ve Florencii. Zítra také vypluje z Egypta nemocniční loď Vulcano, na jejíž palubě přicestují do Itálie další nezletilí.

image:Image 51/source/orig/50294_c-130j-of-the-46a-brigata-at-ciampino-airport.jpg
Letiště Ciampino, ilustrační foto
Foto: Flickr

Speciální letadlo, které do Itálie přivezlo prvních jedenáct vážně nemocných nebo zraněných dětí z Pásma Gazy, pro které by bylo ošetření na místě obtížné, ne-li nemožné, dorazilo na vojenské letiště Ciampino včera večer kolem půl desáté. V Itálii budou všichni léčeni v nejvýznamnějších dětských nemocnicích. Vatikánská nemocnice Bambino Gesù se postará o první příjem a rozdělení do Janova, Boloně a Florencie.

Itálie je první evropskou zemí, která zahájila mezinárodní záchrannou operaci pro oběti války v Gaze. Zítra také vypluje do Itálie nemocniční loď Vulcano, která v současné době kotví u egyptského pobřeží. Na její palubě bude padesát nezletilých s doprovodem a po pěti dnech plavby zakotví v některém z přístavů podle toho, kde budou hospitalizovány. V únoru pak začne letecký transport, který převeze další děti hospitalizované v Káhiře do několika italských nemocnic. Svou dostupnost potvrdily také nemocnice v Perugii a San Marinu.

Iniciativu, která umožnila dětem z Gazy přijet do Itálie, od samého počátku podporoval vikář Kustodie Svaté země P.Ibrahim Faltas, který nedávno poskytl rozhovor listu L'Osservatore Romano, kde mluvil o své pastorační práci s rodinami žijícími v pásmu Gazy. Na otázku, jak možnost pomoci zraněným nebo nemocným dětem vznikla, odpověděl, že kontaktoval italské vládní struktury, u kterých získal okamžitý souhlas. Díky dobrým vztahům navázaným v průběhu let mohl P. Faltas zahájit intenzivní zprostředkovatelskou činnost, do níž se zapojili Izraelci, Palestinci a Egypťané. Při včerejším čekání na přílet malých dětí v armádním letadle, františkán P. Faltas označil tento moment jako první znamení míru a zopakoval svou vděčnost italskému národu.

Ministr zahraničních věcí Antonio Tajani, který byl přítomen na letišti Ciampino, vatikánským médiím řekl: "Intenzivně jsme spolupracovali s izraelskými, palestinskými a egyptskými úřady a jednání jsme uzavřeli ve čtvrtek v Izraeli. Z tohoto závazku plyne ujištění, že Itálie i nadále vyjadřuje solidaritu s nevinnými oběťmi.“

Poděkování nakonec vyslovila i palestinská velvyslankyně v Itálii Abeer Odehová, která uvedla, že byla dojata přijetím těchto dětí: "Děkujeme italské vládě za pomoc našim nezletilým a doufáme, že jich bude přijato ještě více."

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Konflikt ve Svaté zemi